Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2017, 18:21

Penta môže získať Markízu. Spoločne s Číňanmi mali podať jedinú ponuku

Firmy Penta a CEFC podľa zdrojov už predložili ponuku na CME, ktorej hodnota by mohla byť až dve miliardy dolárov.

Penta môže získať Markízu. Spoločne s Číňanmi mali podať jedinú ponuku
Zdroj: youtube

Čínska energetická a investičná skupina CEFC a slovensko-česká finančná skupina Penta Investments sú jedinými záujemcami o kúpu podielu v spoločnosti Central European Media Enterprises (CME), ktorá na Slovensku vlastní televíziu Markíza a v Českej republike televíziu Nova a ďalšie stanice, od americkej Time Warner.

Druhý záujemcov, investičná skupina Petra Kellnera PPF, sa z boja stiahol, uviedla dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.

​Firmy Penta a CEFC podľa zdrojov už predložili ponuku na CME a dohoda je už blízko, aj keď ešte neboli dokončené detaily, vrátane ceny.

Dvojmiliardová ponuka

Zdroje hovoria o hodnote až dve miliardy amerických dolárov (takmer 1,7 miliardy eur), z agentúrnej správy však nie je jasné, či je to ponuka len za podiel Time Warner, alebo či je to prepočítaná hodnota za celú skupinu pri ponuke od Penty a CEFC.

Trhová kapitalizácia CME podľa pondelkovej záverečnej ceny akcií na burze predstavovala 637,8 milióna dolárov a CME vlastní dlh okolo jednej miliardy dolárov.

Všetky zúčastnené strany sa podľa agentúry Reuters odmietli k správe vyjadriť.

CME pôsobí v šiestich krajinách strednej a východnej Európy. Ťahúňom jej zisku sú aktivity v Česku a Rumunsku. Súčasťou CME je spoločnosť CET 21, ktorá je držiteľom licencií na vysielanie televíznych staníc Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

Time Warner vlastní v CME 46,5 percenta akcií s hlasovacími právami. Na základe warrantov, teda cenných papierov s opciou, ktoré môže uplatniť do mája 2018, môže mať Time Warner v CME podiel 75 percent.

Time Warner sa vlani v októbri dohodla s americkou telekomunikačnou firmou AT&T na svojom prevzatí za viac ako 85 miliárd dolárov.

Americké ministerstvo spravodlivosti však podalo minulý mesiac žalobu s cieľom zablokovať spojenie.

Penta je stredoeurópska investičná skupina založená v roku 1994. Pôsobí v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode či na realitnom trhu a aj v tlačených a internetových médiách na Slovensku a v Česku.

Čo vlastní Penta v médiách

Investičná skupina Penta má investície v News and Media Holding, Petit Press a Vltava Labe Media.

News and Media Holding, najväčšia slovenská mediálna spoločnosť, vydáva napríklad denník Plus Jeden deň, týždenník Plus 7 dní, ekonomický týždenník Trend či mesačník Emma.

Finančným partnerom vo vydavateľstvách 7 Plus, Trend Holding a Centrum Holding je od roku 2014, o rok neskôr sa vydavateľstvá zlúčili do terajšej podoby.

Vo vydavateľstve Petit Press má Penta 40 % podiel, zvyšných 60 % má v rukách Prvá slovenská investičná skupina.

Hlavným predstaviteľom vydavateľstva je denník SME.

Nasleduje ho ďalších viac ako 30 centrálnych a regionálnych titulov.

CEFC už v minulosti kúpila od Penty svoju pražskú kanceláriu a ďalší majetok. V minulosti investovala do mediálnych skupín Médea Group a Empresa Media, spoluprácu s nimi však už ukončila.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.