Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2017, 08:15

Trumpova daňová reforma narazila na problém, vráti sa späť do Snemovne

Očakáva sa, že obe komory Kongresu reformu po úpravách schvália.

Trumpova daňová reforma narazila na problém, vráti sa späť do Snemovne
Zdroj: Reuters

Americkí demokrati v utorok oznámili, že tri ustanovenia v republikánskom návrhu rozsiahlej daňovej reformy v objeme 1,5 bilióna dolárov porušujú pravidlá Senátu a pravdepodobne ich z návrhu legislatívy

Snemovňa reprezentantov, dolná komora amerického Kongresu, schválila návrh zákona o znižovaní daní v utorok už skôr. Ale posun v situácii znamená, že snemovňa bude musieť znova hlasovať o daňovej reforme, keď ju už Senát opraví a schváli.

Schválenie návrhu daňovej reformy v Senáte sa očakáva v utorok neskoro večer miestneho času alebo v stredu ráno. Kancelária lídra republikánskej väčšiny v snemovni Kevina McCarthyho uviedla, že snemovňa bude o návrhu legislatívy opäť hlasovať v stredu dopoludnia a potom ju pošle prezidentovi Donaldovi Trumpovi na podpis.

Demokrati tvrdia, že senátni zákonodarcovia našli v návrhu tri položky, ktoré porušujú pravidlá Senátu.

Problémy odhalil nezávislý senátor za štát Vermont Bernie Sanders a demokrat za štát Oregon Ron Wyden, pripomenula tlačová agentúra AP.

Spomínaná legislatíva je považovaná za najrozsiahlejšiu daňovú reformu v USA za posledných vyše 30 rokov.

Reformu označuje americký prezident Trump za "vianočný darček" pre Spojené štáty - firmám napríklad zníži dane z 35 na 20 percent.

Balíček v objeme 1,5 bilióna dolárov bude teda znamenať výrazné zníženie daní pre podniky i bohatých a o niečo menšie úľavy pre rodiny so strednými a nízkymi príjmami.

Trump by mohol zákon schválený Kongresom podpísať ešte pred Vianocami, čím by si zabezpečil jedno z prvých veľkých legislatívnych víťazstiev od svojho januárového nástupu do funkcie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.