Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2017, 00:00

Príjmy z bitcoinu bude potrebné zdaniť

Podľa odborníkov právna kvalifikácia trhu s virtuálnymi menami je prvým krokom k ich zdaneniu.

Príjmy z bitcoinu bude potrebné zdaniť
Zdroj: Reuters

Výhradný monopol na peniaze. Týmto právom disponuje každá krajina. Rovnako právom regulovať celý finančný trh v rámci svojho územia. Väčšina štátov doteraz kryptomeny ignorovala, čo malo svoje dôvody. Tento trh bol totiž príliš malý v porovnaní s reálnymi problémami krajín, ktoré treba neodkladne riešiť. Doba sa však mení a zraky politikov sa začínajú upierať aj na rýchlo rastúce kryptomeny. Tie podľa odborníkov regulované budú. Otázkou len je, kedy a ako. „Sme toho názoru, že zisky z kryptomien je možné považovať za zdaniteľný príjem,“ tvrdí hovorkyňa rezortu financií Alexandra Gogová a dodáva, že ministerstvo sa problematikou kryptomien zaoberá, no zatiaľ nemá v pláne konkrétne kroky.

Možností je niekoľko
„Kryptomeny sú digitálne aktíva, ktorým zatiaľ chýba právna kvalifikácia,“ konštatuje Peter Varga, advokát a partner spoločnosti Carpathian Advisory Group. Varga dodáva, že oficiálne pomenovanie bráni regulácii a zdaneniu tohto trhu.

V prípade bitcoinu môžeme podľa advokáta hovoriť o nehmotnej komodite, ktorá by sa v prenesenom význame dala prirovnať k zlatu. V prípade kryptomeny ethereum zas o kúpe tokenu, ktorý nám umožňuje použiť službu, ako napríklad v prípade kolkov na úradoch. „Treťou alternatívou je právna klasifikácia virtuálnej meny ako cenného papiera, kde si kú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.