Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2018, 00:00

Týchto päť krajín to bude mať nahnuté, hrozí im bankrot

Medzi hlavné dôvody patria chudoba a neschopnosť splatiť verejný dlh.

Týchto päť krajín to bude mať nahnuté, hrozí im bankrot
Zdroj: Reuters

Svetové ratingové agentúry každoročne vyhodnocujú rebríček najslabších krajín. Bankrot neznamená, že územie krajiny sa rozkúskuje medzi veriteľov a jej obyvateľstvo sa rozpredá do otroctva.

Znamená len toľko, že sa dotyčná krajina ocitne v platobnej neschopnosti, lebo nemôže alebo nechce splniť svoje zmluvné záväzky. Dôvodov, prečo štát skončí bankrotom, je však viacero.

Vo všeobecnosti možno povedať, že ide o krajiny, ktoré mali smolu na zlé hospodárske a ekonomické riešenia vlastnej vlády. „Neefektívne výdavky, ktoré sú často používané na populistické riešenia, prinášajú namiesto potenciálneho rastu skôr obmedzovanie konkurencieschopnosti,“ tvrdí Adam Trňan, analytik spoločnosti Capital Markets.

Český analytik z Asociácie pre medzinárodné otázky Kryštof Kruliš však tvrdí, že v prípade, že si globálna ekonomika zachová očakávaný rast, by k bankrotu nemuselo dôjsť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.