Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.01.2018, 18:26

Šéf Intelu predal akcie firmy za milióny tesne pred vypuknutím megaškandálu

Ak by sa potvrdilo, že Krzanich akcie predal zámerne, išlo by zrejme o trestný čin.

Šéf Intelu predal akcie firmy za milióny tesne pred vypuknutím megaškandálu
Zdroj: Reuters

Šéf spoločnosti Intel Brian Krzanich predal veľkú časť svojho akciového podielu vo firme v čase, keď už vedel o problémoch s čipmi, ale informácia ešte nebola zverejnená. Píše to spravodajský portál Business Insider. O vážnej bezpečnostnej zraniteľnosti hlavných počítačových procesorov firmu informovala spoločnosť Google. Intel tvrdí, že predaj bol naplánovaný vopred. Ak by sa potvrdilo, že Krzanich akcie predal zámerne, išlo by zrejme o trestný čin.

Nedostatky objavili pracovníci Googlu u čipov, ktoré vyrábajú firmy Intel, AMD a ARM. Podľa nich by mohli hackeri využiť tieto nedostatky na krádež hesiel a ďalších dôverných údajov. Informácia bola zverejnená tento týždeň.

​Technologické firmy však o tomto bezpečnostnom probléme vedeli už mesiace. Google informoval firmu Intel o probléme v júni, píše Business Insider. Krzanich predal akcie a akciové opcie za 24 miliónov USD (takmer 20 miliónov eur) 29. novembra. To znamená, že Intel o problémoch vedel mesiace predtým, než riaditeľ akcie predal.

Business Insider poznamenal, že predaj akcií vzbudzuje podozrenie aj kvôli tomu, že Krzanichovi zostalo len 250-tisíc akcií, čo je minimum, ktoré musia vlastniť podľa svojej pracovnej zmluvy.

Predstavitelia americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) sa odmietli vyjadriť, či sa budú týmto prípadom zaoberať.

Intel uviedol, že predaj bol vopred naplánovaný. Predaj však bolo možné uskutočniť až niekoľko mesiacov po tom, čo sa firma o ťažkostiach s čipmi dozvedela. Podľa oznámenia Intelu predaj akcií nemal nič spoločné s informácií o zraniteľnosti čipov a bol uskutočnený v rámci štandardného plánu predaja akcií.

V snahe zabrániť podozreniam z obchodovania s akciami na základe dôverných informácií riaditelia často predkladajú plán predaja časti akcií alebo využitia akciových opcií vopred. Podľa dokumentov pre SEC spadá Krzanichov prípad do takej kategórie. Svoje plány však podľa týchto dokumentov Krzanich predložil 30. októbra.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.