Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2018, 00:00

Jeden z top škandálov ohrozuje milióny ľudí

Aktualizácie čipov nemusia proti hekerom zabrať.

Jeden z top škandálov ohrozuje milióny ľudí
Zdroj: Reuters

Deväť z desiatich počítačov. Taká je celosvetová bilancia zariadení, ktoré disponujú zraniteľnými čipmi. Už je to niekoľko mesiacov, čo výrobcovia čipov vedia o vážnej bezpečnostnej hrozbe. Verejnosť sa o nich však dozvedela len pred pár dňami. Po tom, čo pracovníci Googlu objavili vážne nedostatky v prípade výrobcov Intel, AMD a ARM, si ľudia musia uvedomovať fakt, že k určitým údajom môže mať prístup aj nezvaný hosť.


Odborníci sa zhodujú, že nedostatky zariadení môžu byť priamou pozvánkou pre hekerov, ktorí by sa vďaka diere v systéme vedeli dostať k dôverným údajom či heslám používateľov. „Zasiahnuté sú takmer všetky procesory vyrobené v poslednom desaťročí. V prípade Intelu ide s výnimkou dvoch starších radov dokonca o všetky čipy vyrobené od roku 1995,“ tvrdí odborník na IT technológie z portálu Živé.sk Martin Hodas.


Problémy aj v Appli
Ohrozené sú všetky moderné počítače, ktoré čipy týchto firiem využívajú. Ide doslova o miliardy zariadení. „Môžeme hovoriť o jednej z najväčších bezpečnostných káuz za posledné roky. Každé zariadenie bez potrebných aktualizácií je potenciálne zraniteľné,“ konštatuje Hodas a dodáva, že niektorí výrobcovia ako Apple či Google vydali prvé záplaty, ktoré by útokom mali zamedziť, už v uplynulých týždňoch. Keďže však ide o dlhotrvajúci problém, nikto nevie, koľko o hrozbe vedeli hekeri. Aj keď spoločnosti tvrdia, že zatiaľ k žiadnemu útoku či zneužitiu nedošlo, pripúšťaj

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.