Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2018, 00:00

Jeden z top škandálov ohrozuje milióny ľudí

Aktualizácie čipov nemusia proti hekerom zabrať.

Jeden z top škandálov ohrozuje milióny ľudí
Zdroj: Reuters

Deväť z desiatich počítačov. Taká je celosvetová bilancia zariadení, ktoré disponujú zraniteľnými čipmi. Už je to niekoľko mesiacov, čo výrobcovia čipov vedia o vážnej bezpečnostnej hrozbe. Verejnosť sa o nich však dozvedela len pred pár dňami. Po tom, čo pracovníci Googlu objavili vážne nedostatky v prípade výrobcov Intel, AMD a ARM, si ľudia musia uvedomovať fakt, že k určitým údajom môže mať prístup aj nezvaný hosť.


Odborníci sa zhodujú, že nedostatky zariadení môžu byť priamou pozvánkou pre hekerov, ktorí by sa vďaka diere v systéme vedeli dostať k dôverným údajom či heslám používateľov. „Zasiahnuté sú takmer všetky procesory vyrobené v poslednom desaťročí. V prípade Intelu ide s výnimkou dvoch starších radov dokonca o všetky čipy vyrobené od roku 1995,“ tvrdí odborník na IT technológie z portálu Živé.sk Martin Hodas.


Problémy aj v Appli
Ohrozené sú všetky moderné počítače, ktoré čipy týchto firiem využívajú. Ide doslova o miliardy zariadení. „Môžeme hovoriť o jednej z najväčších bezpečnostných káuz za posledné roky. Každé zariadenie bez potrebných aktualizácií je potenciálne zraniteľné,“ konštatuje Hodas a dodáva, že niektorí výrobcovia ako Apple či Google vydali prvé záplaty, ktoré by útokom mali zamedziť, už v uplynulých týždňoch. Keďže však ide o dlhotrvajúci problém, nikto nevie, koľko o hrozbe vedeli hekeri. Aj keď spoločnosti tvrdia, že zatiaľ k žiadnemu útoku či zneužitiu nedošlo, pripúšťajú aj fakt, že by bol prípadný útok nevystopovateľný.  


„Zatiaľ nie sú známe žiadne pochybenia, ktoré by mali vplyv na zákazníkov,“ uvádza technologický gigant Apple, ktorý patrí tiež medzi poškodených. V piatok totiž uviedol, že problém s procesormi sa týka všetkých jeho Macov i iOS zariadení.


Apple zároveň potvrdil, že už prijali opatrenia, aby chránili zariadenia s ich operačnými systémami a tiež oznámili, že v najbližších dňoch zavedú opatrenia pre internetový prehl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.