Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2018, 00:00

Revolúcia v bankovníctve odštartovala. Internetbanking sa zmení

Banky sa na legislatívu pripravujú postupne. Prvotné kroky sú už v plnom prúde.

Revolúcia v bankovníctve odštartovala. Internetbanking sa zmení
Zdroj: Dreamstime

Bankový trh sa cez víkend prehupol do novej doby. Finančné domy sú od soboty povinné sprístupniť účty svojich klientov tretím stranám. Končí sa tak éra monopolu na internetbanking. Nová európska smernica o platbách, známa pod skratkou PSD2, dovolí ľuďom získať lepší prehľad o svojich financiách. Prieskumy ukazujú, že medzi zákazníkmi je o tieto služby záujem. Rastie totiž počet ľudí, ktorí majú účty vo viacerých bankách a vo svojich financiách sa preto ťažšie orientujú. Pomôcť im môžu novovznikajúce startupy, ktoré ich útraty zanalyzujú do najmenších detailov. Bankám preto vzniká konkurencia.


Podľa Petra Poláka, riaditeľa pre bankový sektor v spoločnosti Softec, však novinky nezačnú platiť hneď naplno. „Subjekty trhu budú mať ešte prechodné obdobie osemnásť mesiacov na prípravu,“ tvrdí Polák. Odhaduje sa, že približne desatina drobných klientov bánk bude do dvoch rokov naplno využívať výhody PSD2 a výrazne ušetria na poplatkoch za bankové služby. „Do roku 2020 tak banky môžu prísť až o desať percent svojich príjmov za transakčné poplatky,“ hovorí Adam Šoukal, šéf platobnej inštitúcie Roger, ktorá sa zaoberá financovaním firiem. 


HN zisťovali pripravenosť slovenských finančných inštitúcií na nové pravidlá. „Banky vynakladajú všetko úsilie na nové legislatívy, problémy môžu nastať jedine pri sekundárnych normách, ktoré ešte nie sú známe,“ hodnotí aktuálnu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.