Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2018, 00:00

Juncker hľadá náhradu za peniaze z Londýna

Po brexite bude v európskom rozpočte diera 13 miliárd eur.

Juncker hľadá náhradu za peniaze z Londýna
Zdroj: Reuters

Európsky rozpočet sa bude musieť po definitívnom odchode Veľkej Británie z Európskej únie popasovať s výpadkom financií z Londýna. Ostrovná krajina do celkového rozpočtu prispievala každý rok približne 13 miliardami. Tie budú musieť po roku 2021 doplniť členské krajiny, vrátane Slovenska.


Tému nahradenia chýbajúcich financií otvoril predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker. Ten chce problém financovania vyriešiť čo najskôr, ideálne do volieb v europarlamente, ktoré sa uskutočnia budúci rok.

Rozpočet sa musí meniť

Analytici vidia rôzne alternatívy na zvýšenie rozpočtu. Odborník z českej Asociácie pre medzinárodné otázky Kryštof Kruliš tvrdí, že výpadok platieb z Veľkej Británie má zmysel nahradiť rovnomerným zvýšením platieb všetkých štátov Únie. „Pre ekonomicky slabšie štáty to môže byť aj za cenu vyšších platieb, z celkového hľadiska ekonomicky priaznivejšie,“ tvrdí Kruliš.

Tomáš Holinka, analytik spoločnosti Moody's v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.