Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2018, 13:33

Arbitrážny súd rozhodol o spore Ukrajiny a Ruska o dovoze plynu

K obnoveniu ruských dodávok plynu na Ukrajinu dôjde už tento rok.

Arbitrážny súd rozhodol o spore Ukrajiny a Ruska o dovoze plynu
Zdroj: Reuters

Ukrajina tento rok v dôsledku rozhodnutia švédskeho arbitrážneho súdu obnoví po viac ako dvojročnej prestávke nákup plynu z Ruska. Uviedol to dnes generálny riaditeľ ukrajinského štátneho plynárenského podniku Naftogaz Andrij Kobolev. Verdikt arbitrážneho súdu však obe strany interpretujú odlišne.

"Od tohto roku sme povinní odoberať minimálny objem (plynu od ruskej spoločnosti Gazprom)," povedal podľa agentúry Reuters Kobolev. Ukrajina podľa neho bude pokračovať v nákupe plynu v Európe. 

"Gazprom nám musí predávať plyn za cenu, ktorá je nižšia ako tá európska, čo vidíme ako klad," povedal šéf Naftogazu. Nespresnil, kedy začne Ukrajina plyn od Ruska nakupovať a aký bude objem nákupov.

Gazprom a Naftogaz sa kvôli vzájomným sporom okolo dodávok plynu obrátili v júni 2014 na arbitrážny súd v Štokholme. Po rozhodnutí súdu v decembri sa obe strany označili za víťaza.

Súdny tribunál podľa ukrajinskej firmy napríklad odmietol požiadavku Gazpromu, aby mu Naftogaz zaplatil 56 miliárd dolárov v súvislosti s klauzulou take-or-pay. Tá zaväzuje odberateľa na platenie aj v prípade, že neodoberú všetok plyn v objeme, ktorý predpokladá zmluva.

Podľa Gazpromu ale súd rozhodol, že hlavné podmienky kontraktu medzi oboma podnikmi sú platné, a nariadil Naftogazu, aby od tohto roku nakupoval od Gazpromu päť miliárd kubických metrov plynu ročne.

Spory okolo plynu sú sprievodným javom zhoršených vzťahov medzi Kyjevom a Moskvou po ruskej anexii Krymu a vypuknutí povstania proruských separatistov na východe Ukrajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.