Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2018, 14:38

Životná úroveň na Slovensku rastie, ukázala štúdia. Takto sme dopadli v porovnaní so svetom

Štúdia skúma 50 ukazovateľov kvality života v 128 krajinách sveta.

Životná úroveň na Slovensku rastie, ukázala štúdia. Takto sme dopadli v porovnaní so svetom
Zdroj: Flickr/Anna & Michal

Index sociálneho rozvoja 2017, ktorý hodnotí sociálne aspekty života, ale aj hospodárske výsledky 128 krajín, ukazuje, že život na Slovensku sa postupne zlepšuje. Vyplýva to z výsledkov merania neziskovej organizácie The Social Progress Imperative, ktorá od roku 2012 skúma 50 ukazovateľov kvality života po celom svete.

Okrem ľudských práv, kam patrí napríklad osobná bezpečnosť a základná zdravotná starostlivosť, index sleduje aj prístup k informáciám a vzdelávaniu, kvalitu životného prostredia a ekonomickú situáciu.

V galérii si pozrite 20 krajín s najvyššou životnou úrovňou, výsledky Slovenska a ďalších krajín V4 a Slovinska podľa organizácie The Social Progress Imperative:

​​Krajiny sú v štúdii rozdelené do šiestich kategórií: veľmi vysoký sociálny rozvoj, vysoký sociálny rozvoj, vyšší stredný sociálny rozvoj, nižší stredný sociálny rozvoj, nízky sociálny rozvoj a veľmi nízky sociálny rozvoj.

Jedným z dôležitých ukazovateľov životnej úrovne je aj riziko chudoby. To, aj so sociálnym vylúčením, hrozí 18,4 percenta Slovákov, čo je o 0,1 percenta viac než v susednom Rakúsku. Inak je to v Poľsku a Maďarsku, kde sa s týmto problémom môže stretnúť až vyše pätina obyvateľstva. V Česku je situácia najstabilnejšia, iba 15 percent občanov ohrozuje chudoba alebo sociálne vylúčenie. Z hľadiska vekových skupín je riziko vysoké pri deťoch, pretože sú odkázané na rodičov. Najvyššie riziko je pri ľuďoch v produktívnom veku – je takmer dvakrát väčšie ako pri senioroch. Tí sa do takejto situácie dostanú oveľa nepravdepodobnejšie ako ostatní.

Hoci oproti viacerým európskym krajinám majú Slováci starobné dôchodky garantované štátom nižšie, 2. a 3. pilier vykazovali v minulom roku vyššie zhodnotenie, než na aké boli sporitelia zvyknutí. V rámci 2. piliera sa najviac darilo akciovým a indexovým fondom, ktoré lákajú najmä nových, mladých sporiteľov.

Rok 2017 prial aj financiám nasporených v 3. pilieri, o ktorý je stále väčší záujem. Viaceré fondy v doplnkovom dôchodkovom sporení dosahovali podobné zhodnotenie ako fondy dôchodkových správcovských spoločností. "Ľudia si začínajú uvedomovať dôležitosť vlastných úspor na dôchodok, keďže už dnes je zrejmé, že sa nebudú môcť spoliehať len na štátny dôchodok a nevyhnutnosťou sa stane aj dobrovoľné dôchodkové sporenie," uvádza Martin Višňovský, prezident ADDS a člen predstavenstva NN Tatry – Sympatia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.