Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2018, 08:02

Horné percento ovláda štyri pätiny bohatstva, chudobnejšia polovica ľudstva nezískala nič, ukázala analýza

Podľa správy 3,7 miliardy ľudí, teda polovica ľudí na Zemi, nezískalo z minuloročného svetového rastu vôbec nič.

Jeff Bezos. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Štyri pätiny bohatstva, vytvoreného vlani vo svete, skončili u jedného percenta najbohatších ľudí planéty, zatiaľ čo chudobnejšia polovica ľudstva nezískala nič. Upozornila na to nezisková organizácia Oxfam, ktorá závery svojich analýz nerovností vo svete tradične zverejňuje v predvečer Svetového ekonomického fóra v Davose.

"Miliardársky boom nie je známkou kvitnúceho hospodárstva, ale príznakom neúspechu ekonomického systému," vyhlásila riaditeľka organizácie Winnie Byanyimaová počas predstavenia správy. Jej poznatky odhaľujú, že "naše hospodárstva odmeňujú skôr bohatstvo než tvrdú prácu miliónov ľudí", dodala.

"Vykorisťujú ľudí, ktorí vyrábajú naše oblečenie, montujú naše mobily a pestujú potraviny, ktoré jeme. Zaisťuje to stálu ponuku lacných produktov, ale aj tučné zisky firiem a ich bohatých investorov," burcovala riaditeľka. Hŕstka najbohatších ďalej bohatne, zatiaľ čo milióny ľudí uviazli vinou nízkych platov v chudobe. Šéf jednej z piatich popredných firiem svetovej módy len za štyri dni zarobí toľko, koľko zarobí textilná robotníčka v Bangladéši za celý svoj život,

Podľa správy 3,7 miliardy ľudí, teda polovica ľudí na Zemi, nezískalo z minuloročného svetového rastu vôbec nič, zatiaľ čo jedno percento najväčších boháčov si strčilo do vrecka 82 percent minuloročných výsledkov.

Byanyimaová skritizovala Trumpa

Oxfam vypočítal, že bohatstvo tejto ekonomickej elity sa od roku 2010, teda krátko po prepuknutí hospodárskej krízy v roku 2008, zväčšovalo v priemere o 13 percent ročne, teda šesťkrát rýchlejšie ako priemerné mzdy. Vrcholom bolo obdobie medzi marcom 2016 a marcom 2017, kedy počet ľudí s majetkom presahujúcim miliardu dolárov (816 miliónov eur) rástol tempom jeden miliardár každé dva dni.

Byanyimaová kritizovala vyhýbanie sa plateniu daní a daňové úniky ako hlavnú príčinu globálnych nerovností a vyzývala vedúcich predstaviteľov, aby obmedzili daňové raje a vynakladali peniaze na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a pracovné miesta pre mladých ľudí.

Byanyimaová obzvlášť skritizovala amerického prezidenta Donalda Trumpa, očakávaného v Davose, za vytvorenie "vlády miliardárov" a za nové daňové zákony, z ktorých majú prospech najväčší boháči, a nie obyčajní Američania.

Najviac postihnuté sú pracujúce ženy

Najviac postihnuté celosvetovou nerovnosťou sú podľa Oxfamu pracujúce ženy, lebo stále zarábajú menej ako muži a spravidla majú horšie platenú a neistú prácu. "Na celom svete ženy zarábajú menej ako muži a sú nadmerne zastúpené v horšie platených profesiách a v pracovných pozíciách s neistou perspektívou. Rovnako tak z desiatich nových miliardárov je deväť mužov," konštatovala správa.

Aj časopis Forbes na prvých päť miest svojho rebríčka najbohatších ľudí na svete vlani umiestnil samých mužov. Svetové ekonomické fórum skôr odhadlo, že potrvá ešte 217 rokov, než ženy budú zarábať rovnako ako muži a na pracovisku dosiahnu rovnosť.

Oxfam vyzval lídrov chystajúcich sa do Davosu, aby sa postarali o to, že ekonomika bude fungovať pre všetkých, a nie iba pre bohatú menšinu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.