Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2018, 14:08

Vznikne nový plynovod medzi Poľskom a Slovenskom

Prepojovací plynovod získa financie od Európskej investičnej banky.

plynovod
Zdroj: Reuters

Viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Vazil Hudák v stredu v Bratislave podpísal projekt "Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko" so spoločnosťou Eustream. EIB tak poskytne slovenskému prevádzkovateľovi prepravnej siete pôžičku vo výške 70 miliónov eur na financovanie výstavby vysokotlakového plynovodu medzi Poľskom – Świnoujście a Slovenskom – Veľké Kapušany s dĺžkou 164 kilometrov.

"Podpora EIB na Slovensku je dobre vyvážená a pokrýva všetky hlavné sektory hospodárstva krajiny. Projekt strategickej plynárenskej infraštruktúry, ktorý sme dnes podpísali, prispeje k energetickej nezávislosti Slovenska a celej strednej Európy," priblížil viceprezident EIB. Tento projekt by mal prispieť k energetickej bezpečnosti v strednej a juhovýchodnej Európe, a to diverzifikáciou možností dodávok plynu.

"Úver od EIB nám pomôže k úspešnému implementovaniu projektu, ktorý je dôležitý z hľadiska integrácie trhov aj regionálnej energetickej bezpečnosti," poznamenal generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič. Prepojovací plynovod využíva aj grant vo výške 112,3 milióna eur z nástroja Connecting Europe Facility (CEF).

Nová infraštruktúra by mala sprístupniť dodávky plynu v prípade jeho nedostatku vo východnej Európe, čo umožní prístup k dodávkam plynu z terminálu LNG Świnoujście v Poľsku, ktorý môže poskytnúť transfer plynu aj spotrebiteľom na juhovýchode Poľska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.