Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2018, 22:58

Venezuela stratila polovicu svojej ekonomiky, plánuje vlastnú kryptomenu

Vo Venezuele je rekordná nezamestnanosť a inflácia dosahuje niekoľko tisíc percent.

Venezuela stratila polovicu svojej ekonomiky, plánuje vlastnú kryptomenu
Zdroj: Reuters

Nezamestnanosť v krajine tento rok dosiahne až 30 percent a ceny všetkých druhov produktov raketovo stúpajú nahor. Tento rok sa očakáva, že inflácia vo Venezuele vystúpi až na 13-tisíc percent, píše sa v nových zisteniach Medzinárodného menového fondu (MMF).

Podľa ekonóma MMF Alejandra Wernera čaká Venezuelu ťažká budúcnosť. "Vo Venezuele kríza pokračuje," uviedol Werner vo svojom blogovom príspevku. Dodal, že inflácia v tomto roku rastie rýchlo, "kvôli strate dôvery v národnú menu."

Zdroj: IMF

​Hrubý domáci produkt vo Venezuele klesol v roku 2016 o 16 percent, v minulom roku o 14 percent a podľa prognóz MMF by tento rok mal klesnúť o 15 percent.

Venezuela je hlboko v hospodárskej, politickej a humanitárnej kríze, ktoré sú podľa ekonómov dôsledkom vládnej politiky, píše portál cnn.com.

V krajine je nedostatok potravín a zdravotníckych produktov, ľudia ju opúšťajú v tisícoch. Venezuelská mena bolívar je takmer bezcenná. Vládny dlh sa naďalej prepadáva a zahraniční predstavitelia volajú venezuelského prezidenta Nicolasa Madura diktátorom.

Maduro plánuje vládnu kryptomenu

Venezuelský prezident chce novú vládnu kryptomenu, ktorá by bola  podporovaná národnými rezervami ropy, plynu, zlata a diamantov. Maduro začiatkom januára uviedol, že každá jednotka meny bude viazaná na Venezuelský ropný kôš, ktorý podľa ministerstva ropy priemerne dosahuje 59,07 dolárov za barel.

Maduro plánuje vydať 100 miliónov petros. Ak sa mu podarí celú emisiu kryptomien predať, bude to 5,9 miliardy dolárov. To by na chvíľu podporilo peňažné rezervy krajiny, píše portál reuters.com.

Venezuela che pomocou virtuálnej meny bojovať proti "finančnej blokáde" zo strany Spojených štátov. Uviedol to podľa agentúry AFP venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Washington na konci augusta uvalil na krajinu tvrdé ekonomické sankcie, ktorých cieľom je okrem iného znemožniť krajine prístup na finančné trhy v USA. Sankcie sú namierené "proti diktatúre vo Venezuele" a obmedzujú napríklad nákup dlhopisov venezuelskej vlády.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.