Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2018, 12:54

Unikla tajná analýza brexitu. Británii sa pohorší vo všetkých scenároch

Rast Británie bude podľa utajovaného dokumentu v priebehu 15 rokov o päť percent nižší, ako keby k brexitu nedošlo.

Unikla tajná analýza brexitu. Británii sa pohorší vo všetkých scenároch
Zdroj: Reuters

Odchod z Európskej únie Británii ekonomicky poškodí, či už budú podmienky dohody, ktorú s Bruselom uzavrie, akékoľvek. Podľa webu Buzzfeed News to vyplýva z dosiaľ utajovanej analýzy, ktorú vypracovali britské úrady a ktorú portál získal.

Británia by mala úniu opustiť 29. marca budúceho roku, prechodné obdobie by podľa únijného návrhu mohlo trvať ďalších 21 mesiacov. Britská vláda premiérky Theresy Mayovej dlhodobo popiera, že by sa krajine po brexite malo viesť horšie.

Spomalený rast

Britské hospodárstvo podľa dokumentu datovaného januárom 2018, ktorý teraz Buzzfeed News zverejnil, porastie pomalšie, či už dôjde k akémukoľvek z troch skúmaných scenárov.

Ak by sa Britom podarilo uzavrieť s európskou dvadsaťsedmičkou komplexnú dohodu o voľnom obchode, bol by rast v nasledujúcich 15 rokoch podľa uniknutého dokumentu o päť percent nižší než v prípade, že by k brexitu nedošlo.

Ak by Londýn s Bruselom neuzavrel žiadnu dohodu a EÚ s Britániou by následne obchodovali na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), klesol by v rovnakom období oproti súčasnému odhadu rast dokonca o osem percent.

Dopad na všetky odvetvia

Aj v prípade, že by Mayová vyrokovala prístup na jednotný trh prostredníctvom členstva v Európskom hospodárskom priestore, rast by sa znížil asi o dve percentá, tvrdí uniknutý dokument britskej vlády.

Negatívne brexit v akomkoľvek z troch skúmaných prípadov ovplyvní podľa serveru Buzzfeed News všetky odvetvia britského hospodárstva, najviac však priemysel chemický, textilný, potravinársky a automobilový.

Obrana ministerstva

Ministerstvo pre brexit, ktoré vedie David Davis, odmietlo správu portálu komentovať. Konzervatívny poslanec a zástanca odchodu Británie z únie Iain Duncan Smith v reakcii na uniknutú analýzu uviedol, že by sa mala brať s rezervou, pretože sa podľa neho skoro všetky predpovede o dopadoch brexitu na britské hospodárstvo zatiaľ mýlili.

"Je to nekompletná správa, ktorá bola zámerne zverejnená, pretože obsahuje negatívny pohľad," povedal.

Summit Európskej únie v decembri potvrdil posun rozhovorov o brexite do druhej fázy, teda k budúcim vzťahom a prechodnému obdobiu. Dvadsaťjeden mesiacov ako prechodné obdobie ponúklo Británii dvadsaťsedem krajín EÚ v pondelok.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.