Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2018, 13:39

Ekonomike eurozóny sa darí najlepšie za posledných desať rokov

Rovnaké tempo rastu zaznamenala eurozóna ešte pred svetovou finančnou krízou.

Ekonomike eurozóny sa darí najlepšie za posledných desať rokov
Zdroj: Reuters

Hrubý domáci produkt (HDP) krajín používajúcich euro sa v minulom roku zvýšil o 2,5 percenta. Ekonomika eurozóny tak zaznamenala najprudšie tempo rastu za desať rokov. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil štatistický úrad Eurostat. V roku 2016 stúpol HDP o 1,7 percenta.

Eurozóna vlani v hospodárskej expanzii prekonala Spojené štáty, ktorých ekonomika vzrástla o 2,3 percenta. Priaznivé údaje o minulom vývoji ekonomiky sú podľa agentúry AP jasným dôkazom, že eurozóna sa vymanila z dlhotrvajúcej dlhovej krízy, ktorá vyvolala obavy ohľadom prežitie jednotnej európskej meny.

Vlaňajší rast bol najrýchlejší od roku 2007, kedy sa HDP eurozóny zvýšil o tri percentá. V poslednom štvrťroku minulého roka medziročné tempo hospodárskeho rastu v eurozóne v súlade s očakávaním nepatrne spomalilo na 2,7 percenta z 2,8 percenta v treťom kvartáli.

Medzinárodný menový fond (MMF) tento mesiac predpovedal, že v tomto roku hospodársky rast v eurozóne zvoľní na 2,2 percenta. V budúcom roku počíta MMF s ďalším spomalením rastu, a to na dve percentá.

Európska centrálna banka (ECB) sa snaží hospodársky rast v eurozóne podporovať nulovou základnou úrokovou sadzbou a rozsiahlymi nákupmi dlhopisov. Na októbrovom zasadnutí sa však rozhodla, že od tohtoročného januára zníži mesačný objem nákupov dlhopisov na 30 miliárd eur z predchádzajúcich 60 miliárd eur.

Vyhliadky na ďalšie sprísňovanie menovej politiky v eurozóne tlačí nahor kurz eura, čo má negatívny vplyv na konkurencieschopnosť firiem z eurozóny na svetovom trhu. Minulý týždeň sa jednotná európska mena voči doláru po prvýkrát za tri roky vyšplhala nad hranicu 1,25 USD.

"Vyzerá to, že ekonomika eurozóny naďalej pracuje na plný výkon. Investície sa síce ešte plne nezotavili z krízy, počas roka však významne prispievali k hospodárskemu rastu," uviedol analytik Bert Colijn zo spoločnosti ING. "Veľkou otázkou pre tento rok však je, či silnejšie euro nezvráti priaznivý vplyv zlepšujúceho sa zahraničného dopytu," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.