Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2018, 14:55

Saudi zarobia na boji s korupciou miliardy, podozriví sa "vykúpili"

Vyšetrovanie sa dotklo najvyšších saudských politikov, ale aj kráľovskej rodiny.

Saudi zarobia na boji s korupciou miliardy, podozriví sa "vykúpili"
Zdroj: Reuters, Fahad Shadeed

Saudská Arábia sa dohodla s osobami vyšetrovanými kvôli korupcii na finančnom vyrovnaní, ktorým vláda získa vyše 400 miliárd rijálov (86 miliárd eur). Oznámil to saudskoarabský generálny prokurátor.

V krajine bolo od vlaňajšieho novembra zadržaných vyše 300 vplyvných a bohatých osôb podozrivých z korupčného správania. Väčšina už bola prepustená a vo väzbe zostáva 56 ľudí, povedal prokurátor.

Podľa prokurátora sú predmetom vyrovnania nehnuteľnosti, cenné papiere, hotovosť a ďalší majetok. Upresnil, že vyšetrovaných bolo 381 osôb a 56 z nich je stále vo väzbe. Podľa neho sú to tí, s ktorými zatiaľ nebola uzavretá finančná dohoda. Vyšetrovanie týchto prípadov pokračuje.

V protikorupčnej sieti uviazli vplyvní ľudia, podnikatelia a tiež členovia kráľovskej rodiny. Mnohí z nich boli zadržiavaní v luxusnom Rijádskom hoteli Ritz Carlton, odkiaľ boli postupne prepúšťaní. Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované saudskoarabskej zdroje napísala, že všetci zadržaní už z hotela odišli. Hotel oznámil, že prevádzku pre hostí obnoví v polovici februára. Tí, ktorí sú stále zadržiavaní, sú vo väzbe na iných miestach v Saudskej Arábii.

Ako jeden z posledných sa z hotela dostal bratranec korunného princa, miliardár princ Valíd bin Talal, ktorý patril k 11 princom, ktorí boli pre korupciu vyšetrovaní. Na akú dohodu v rámci vyrovnania pristúpil, zatiaľ nie je známe. Jeho majetok sa odhaduje na 17 miliárd dolárov a podľa pôvodných správ úrady za jeho prepustenie žiadali šesť miliárd dolárov.

Rozsiahle protikorupčné čistky v najvyšších poschodiach saudskej politiky nariadil v novembri minulého roka korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý je následníkom trónu po svojom otcovi kráľovi Salmanovi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.