Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 11:05

Spojené štáty sú v otázke sankcií nepredvídateľné, ozýva sa z Kremľu

Kremeľský hovorca Peskov reagoval na nový Putinov zoznam, ktorý Spojené štáty v minulých dňoch zverejnili.

Spojené štáty sú v otázke sankcií nepredvídateľné, ozýva sa z Kremľu
Zdroj: Flickr

Rusko sa dnes sťažovalo na "nepredvídateľné správanie" Spojených štátov v otázke politiky sankcií. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov novinárom povedal, že postup USA núti Moskvu "byť neustále na pozore". Reagoval na zverejnenie zoznamu ruských politikov a oligarchov, ktorým v USA v minulých dňoch sankciami pohrozili.

Americký zoznam bol zverejnený začiatkom týždňa v súlade so zákonom, ktorý umožňuje postihnúť Rusko za jeho údajné zasahovanie do amerických volieb v roku 2016, za porušovanie ľudských práv a anexiu ukrajinského polostrova Krym.

Zahŕňa desiatky ruských oligarchov vrátane šéfov dvoch najväčších bánk a 114 politikov s úzkymi väzbami na prezidenta Vladimira Putina. Sankcie ale bezprostredne nevstupujú do platnosti. 

"K našej hlbokej ľútosti máme čo do činenia s veľmi nepredvídateľným partnerom," vyhlásil Peskov. Zaviesť sankcie môže podľa neho Washington "dnes, zajtra alebo pozajtra." Rozhodnutie USA preto majú veľmi nepredvídateľný charakter.

Podľa agentúry Reuters Moskve prekáža hlavne hroziaci zákaz odkúpenia ruských štátnych obligácií, pretože možnosť zavedenia sankcií môže zahraničných investorov odradiť.

Ruským byznysmenom môže prítomnosť ich mená na zozname výrazne skomplikovať podnikanie na Západe, môžu mať napríklad sťaženú cestu k bankovým úverom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.