Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 12:53

Daňová reforma nepraje technologickým gigantom. Microsoft či Lenovo vykázali miliardové straty

Mimoriadna americká daň a problémy divízie mobilov sú príčinami veľkých strát.

Daňová reforma nepraje technologickým gigantom. Microsoft či Lenovo vykázali miliardové straty
Zdroj: Reuters

Čínsky výrobca osobných počítačov Lenovo Group zaznamenal v treťom finančnom štvrťroku čistú stratu 289 miliónov dolárov. Na vine je predovšetkým mimoriadna americká daň a problémy divízie mobilných telefónov. Microsoft vykázal stratu 6,3 miliardy dolárov, zatiaľ čo v rovnakom období 2016 bol v zisku vo výške 6,27 miliardy dolárov.

Odvetvie mobilov v strate

Výsledky výrobcov osobných počítačov Lenovo neplnia očakávania analytikov, ktorí v ankete spoločnosti S & P Global Market Intelligence odhadovali, že Lenovo bude v zisku 128 miliónov. Firma bola nútená kvôli daňovej reforme v Spojených štátoch jednorazovo odpísať 400 miliónov dolárov. Divízia mobilných telefónov, ktorá sa na jej príjmoch podieľa 16 percentami, navyše zakončila štvrťrok s prevádzkovou stratou 92 miliónov dolárov.

Odvetvie mobilných telefónov čelí problémom kvôli vyšším cenám súčiastok a silnej konkurencii. Firma povedala agentúre Reuters, že pracuje na zlepšení ziskovosti divízie, ale neočakáva, že k prelomu dôjde už v tomto štvrťroku.

Tržby sa v treťom štvrťroku zvýšili o šesť percent na 12,94 miliardy dolárov. Boli tak za uvedené obdobie najvyššie za tri roky. Prepad divízie inteligentných telefónov sa čiastočne podarilo vyrovnať lepším predajom počítačov. Ten sa zvýšil o 7,6 percenta.

Microsoft vykázal stratu 6,3 miliardy dolárov

Príjmy firme stúpli o 12 percent na 28,92 miliardy dolárov, zatiaľ čo analytici oslovení agentúrou Reuters predpovedali 28,40 miliardy dolárov. Celými 98 percentami sa na tomto raste podieľala vlajková loď Microsoftu, cloudové platforma Azure.

Príjmy celého cloudového segmentu vo štvrťroku stúpli o 15,3 percenta na 7,8 miliardy dolárov, odborníci predpovedali 7,51 miliardy. Minulé štvrťročie bolo desiatym v rade, kedy platforma Azure vykázala viac ako 90 percentný rast príjmov.

Z titulu jednorazových nákladov spojených s daňovou reformou v USA spoločnosť odpísala 13,8 miliardy dolárov a dostala sa do červených čísel. S vylúčením tohto vplyvu zarobila na akciu 96 centov a prekonala tak 86 centov očakávaných analytikmi. Avšak so započítaním tejto položky predstavoval zisk na akciu 82 centov.

Microsoft sa sústreďuje na rýchlo rastúce cloudové služby. Tie pomáhajú kompenzovať klesajúci dopyt po osobných počítačoch, ktorý má negatívny vplyv na softvér Windows. Od chvíle, kedy sa ku kormidlu vo firme postavil v roku 2014 Satya Nadella, sa jej motorom stala cloudové divízie a produkty ako Office 365, Dynamic 365 a najmä platforma Azure, napísala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.