Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2018, 13:06

Česká národná banka zvyšuje úrokovú sadzbu. Ekonomika má vysoké rastové tempo

Česká centrálna banka tak reaguje na veľmi dobrú kondíciu domácej ekonomiky.

Česká národná banka zvyšuje úrokovú sadzbu. Ekonomika má vysoké rastové tempo
Zdroj: Reuters

Banková rada Českej národnej banky dnes zvýšila úrokové sadzby. Základná úroková sadzba, od ktorej sa odvíja úročenie komerčných úverov, stúpla o 0,25 percentuálneho bodu na 0,75 percenta. Informoval o tom hovorca centrálnej banky Marek Zeman.

ČNB dnes zvýšila tiež lombardnú sadzbu, a to o 0,5 percentuálneho bodu na 1,5 percenta. Lombardná sadzba je percentuálny sadzba, za ktorú si komerčné banky môžu požičať v centrálnej banke peniaze proti zástave cenných papierov. Diskontná sadzba, na ktorú sú napríklad naviazané penále za nesplácané úvery alebo neuhradené dane, zostala na 0,05 percenta.

"Centrálna banka tak reaguje na veľmi dobrú kondíciu domácej ekonomiky, ktorá vykazuje veľmi slušne rastové tempo. Zvyšovaním sadzieb pribrzďuje ekonomiku, aby zabránila tvorbe väčších nerovnováh alebo dokonca bublín," uviedol ekonóm Komerčnej banky Viktor Zeisel.

Naposledy rada zvýšila úrokové sadzby na začiatku novembra o 0,25 percentuálneho bodu. Predtým zvýšila úrokové sadzby v auguste, a to prvýkrát od februára 2008. Na poslednom menovom rokovaní 21. decembra ponechala banková rada úrokové sadzby bez zmeny.

Od sadzieb centrálnej banky sa odvíjajú úroky bankových vkladov a úverov. Podnikom vyššie úroky prinášajú drahšie úvery na investície a prevádzku, domácnostiam zase drahšie pôžičky na bývanie.

Zasadnutia bankovej rady sa zúčastnilo päť zo siedmich jej členov. Na pojednávaní neboli prítomní viceguvernér Mojmír Hampl a člen bankovej rady Oldřich Dědek.

Tlačová konferencia po rokovaní rady začne o 14:15, kde guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámi dôvody dnešného rozhodnutia a zverejní novú makroekonomickú prognózu centrálnej banky. ČNB tiež prvýkrát od začatia intervencií v roku 2013 zverejní aj odhadovaný kurz koruny voči euru.

Koruna pritom už pred výsledkom rokovaní posilnila na svoje najsilnejšie úrovne od konca kurzového záväzku, potom však mierne svoje zisky korigovala. "Čím však bude koruna silnejšia, tým bude z pohľadu centrálnej banky menšia potreba úrokové sadzby ďalej zvyšovať, pretože menové sprísnenie bude prebiehať cez silnejší kurz. Súčasný kurz koruny blízko hranice 25,20 kč za euro tak môže byť z pohľadu ČNB už príliš silný," uviedol hlavný ekonóm ING Jakub Seidler.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.