Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 00:00

Fed povedie po 40 rokoch neekonóm

Jeroma Powella navrhol americký prezident Donald Trump. Odobril ho aj Senát.

Fed povedie po 40 rokoch neekonóm
Zdroj: Reuters

Najvplyvnejšia žena v bankovníctve Janet Yellenová vo svojej funkcii od zajtra končí. Uplynulo jej totiž štvorročné obdobie vo vedúcej pozícii Federálneho rezervného systému. Banková diva už v začiatkoch úradovania v americkej centrálnej banke postupne uťahovala menovú politiku. Pozitívne výsledky dosahovala najmä zvyšovaním úrokových sadzieb. Len za minulý rok ich zmenila trikrát, v súčasnosti sú na úrovni 1,25 percenta. „Na základe aktuálnych dát presne dávkovala menovo-politické opatrenia. V jej prípade išlo hlavne o to, aby nezačala sprísňovať politiku centrálnej banky príliš skoro,“ hovorí analytik Moody's Tomáš Holinka. Centrálna banka má dve hlavné misie – podporovať maximálnu zamestnanosť a stabilizovať ceny. Podľa analytika stanovený plán guvernérka do bodky splnila. „Exit z neštandardných nástrojov bol transparentný a komunikovaný dopredu, rovnako ako zvyšovanie úrokových sadzieb. Americkej ekonomike sa darí, inflácia sa pohybuje okolo cieľa, čiže nie je dôvod, prečo v menovej politike nepokračovať,“ tvrdí Holinka.

Na jej miesto totiž od zajtra nastupuje Trumpov favorit Jerome Powell. Analytici očakávaMichaela Barcíkovájú, že Powell zabezpečí kontinuitu menovej politiky, pretože zastáva podobné názory ako odchádzajúci prvá žena na čele Fedu Yellenová. „Jeho vymenovanie do čela Fedu zaistí pokračovanie menovej politiky, ktorá vyhovuje investorom. Očakávam, že 21. marca zvýšia úrokové sadzby,“ hodnotí analytik Capital Markets Martin Krištof. Šesťdesiatštyriročný Powell bol päť a pol roka členom Rady guvernérov Fedu. Vzdelaním je právnik a pracoval ako investičný bankár. Bude po 40 rokoch prvým človekom na čele Fedu, ktorý nie je ekonóm. Očakáva sa, že bude vo vzťahu k úrokovým sadzbám podobne opatrný ako jeho predchodkyňa Yellenová.


Pro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.