Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2018, 13:45

Rusko ozdravuje bankový sektor. Stratilo polovicu bánk

Hlavnou príčinou bankrotov finančných ústavov bolo, že poskytovali úvery spriazneným osobám a majiteľom bánk.

Rusko ozdravuje bankový sektor. Stratilo polovicu bánk
Zdroj: Google Maps

Proces ozdravovanie ruského bankového sektora je z polovice hotový, povedala dnes guvernérka centrálnej banky Elvira Nabiullinovej. Dodala, že centrálna banka postupne sprísňuje pravidlá fungovania bankového sektora.

Od polovice roku 2013, kedy do funkcie nastúpila, sa podľa nej počet bánk znížil na polovicu. V súčasnej dobe ich v krajine pôsobí okolo 500.

Niektoré finančné ústavy skrachovali, iné sú v správe centrálnej banky, uviedla guvernérka na výročnom stretnutí bankárov. Na záchranu Otkrytie, B & N a Promsvjazbank (PSB) plánuje centrálna banka vynaložiť zhruba bilión rubľov. Prvé dva ústavy potom budú predané a z PSB sa stane banka pre financovanie potrieb sektoru obrany.

Podľa Nabiullinovej je tiež možné, že Otkrytie a B & N sa zlúčia a ich toxické úvery budú prevedené na samostatnú "zlú banku", ktorá bude ešte len zriadená.

V rámci reforiem, ktoré guvernérka zaviedla, majú od polovice minulého roka prístup k štátnym fondom a nástrojom len banky so silným úverovým hodnotením dvoch domácich ratingových agentúr ACRA a Expert RA. Agentúry a ich metodika prešli dôkladnou kontrolou centrálnej banky.

Centrálna banka postupne sprísňuje pravidlá pre fungovanie sektora, vrátane tých, ktoré upravujú poskytovanie úverov spriazneným osobám alebo majiteľom bánk. Práve tieto praktiky sú považované za príčiny bankrotov takýchto ústavov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.