Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2018, 00:00

Odbory v Škode chcú rekordný rast miezd

Český výrobca automobilov dosahuje tretí rok po sebe historické tržby i zisky. V prospech zamestnancov hrá hlavne nedostatok pracovnej sily na trhu.

Odbory v Škode chcú rekordný rast miezd
Zdroj: HN/Peter Mayer

Keď sa minulý rok pred bránami bratislavského Volkswagenu z megafónov ozývali požiadavky na 16-percentné zvyšovanie platov, odborníci len nesúhlasne krútili hlavami. Požiadavka bola totiž podľa nich nereálna.

V dave sme počas štrajku mohli vidieť aj množstvo vlajok s nápisom OZ Kovo MB. Odborári z českej Škody vtedy prišli vyjadriť svoju podporu slovenským koncernovým kolegom. Uplynulo pár mesiacov a podobná situácia sa črtá aj v Česku.

Tí istí odborári totiž žiadajú zvyšovanie platov a očakávaniami dokonca predstihnú aj Volkswagen. Do vyjednávaní vstúpili s návrhom zvyšovania miezd o takmer pätinu. To, či sa im to podarí, uvidíme počas nasledujúcich mesiacov. „Prvé kolo vyjednávaní prebehlo už minulý týždeň. Priebeh vyjednávaní pred jeho ukončením nekomentujeme,“ tvrdí pre HN hovorca spoločnosti Škoda Auto Zdeněk Štepánek.

Dohoda alebo štrajk
O dvojcifernej požiadavke sa špekulovalo už v minulom roku. Odbory idú do vyjednávaní nakoniec s požiadavkou zvyšovania miezd zamestnancov o 18 percent, pričom tarifné mzdy by mali narásť o 14 percent. Zvyšný štvorpercent

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.