Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2018, 00:00

Apple sťahuje miliardy zo sveta do Ameriky

Peniaze využije na spätné odkúpenie svojich akcií, kapitálové výdavky a akvizície.

Apple sťahuje miliardy zo sveta do Ameriky
Zdroj: Reuters

Množstvo financií, ktoré má americký gigant Apple v hotovosti, by určite chcela mať nejedna firma. Spoločnosť, ktorú založil Steve Jobs a v súčasnosti ju vedie Tim Cook, momentálne disponuje 163 miliardami dolárov v hotovosti. Cook sa preto rozhodol, že sa časti hotovosti zbaví.


Hromadenie veľkého množstva peňazí, ktoré stále pribúdajú, vyplýva v prípade spoločnosti Apple aj zo zlej skúsenosti v minulosti. Keď sa spoločnosť v roku 1997 dostala do krízy a takmer jej došla hotovosť, musel ju finančne založiť Microsoft Billa Gatesa.

Nadbytočná hotovosť
Prevažnú časť peňazí plánuje vedenie spoločnosti rozdeliť späť investorom. „Očakávam, že nahromadené finančné prostriedky majú svoj účel a budú smerovať k akcionárom v podobe zvýšenia dividendy alebo takzvaného buybacku, teda spätného odkupu akcií,“ hovorí analytik Capital Markets Ladislav Popovič. Podľa neho môže byť väčšia časť

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.