Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2018, 00:00

Apple sťahuje miliardy zo sveta do Ameriky

Peniaze využije na spätné odkúpenie svojich akcií, kapitálové výdavky a akvizície.

Apple sťahuje miliardy zo sveta do Ameriky
Zdroj: Reuters

Množstvo financií, ktoré má americký gigant Apple v hotovosti, by určite chcela mať nejedna firma. Spoločnosť, ktorú založil Steve Jobs a v súčasnosti ju vedie Tim Cook, momentálne disponuje 163 miliardami dolárov v hotovosti. Cook sa preto rozhodol, že sa časti hotovosti zbaví.


Hromadenie veľkého množstva peňazí, ktoré stále pribúdajú, vyplýva v prípade spoločnosti Apple aj zo zlej skúsenosti v minulosti. Keď sa spoločnosť v roku 1997 dostala do krízy a takmer jej došla hotovosť, musel ju finančne založiť Microsoft Billa Gatesa.

Nadbytočná hotovosť
Prevažnú časť peňazí plánuje vedenie spoločnosti rozdeliť späť investorom. „Očakávam, že nahromadené finančné prostriedky majú svoj účel a budú smerovať k akcionárom v podobe zvýšenia dividendy alebo takzvaného buybacku, teda spätného odkupu akcií,“ hovorí analytik Capital Markets Ladislav Popovič. Podľa neho môže byť väčšia časť minutá aj na akvizície alebo expanziu data centier či vybudovanie nových prevádzok. „To, že sa rozhodli míňať, asi znamená, že riziká sú už podstatne menšie a na budúcnosť treba myslieť už teraz,“ hovorí pre HN Slavomír Repka zo Slovenskej asociácie účtovníkov.

Dôvodom obrovského objemu hotovost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.