Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2018, 00:00

Tesla má megastratu. Kvôli modelu z roku 2016

Za posledný kvartál 2017 zvýšila stratu oproti minuloročným 121 miliónom na 675 miliónov dolárov.

Tesla má megastratu. Kvôli modelu z roku 2016
Zdroj: Reuters

Po vesmírnych „oslavách“ má Elon Musk dôvod na smútok. Spoločnosť Tesla, ktorej je zakladateľom, sa prepadla do historickej straty. A aby toho náhodou nebolo málo, celkovú ročnú stratu oproti roku 2016 strojnásobila. Firma zverejnila hospodárske výsledky iba deň po tom, čo Muskova spoločnosť SpaceX uskutočnila prvý let rakety Falcon Heavy, ktorá je označovaná za najsilnejší raketový nosič súčasnosti.


Celkovo sa čísla Tesly za minulý rok nachádzajú v mínusovej hodnote vyše dvoch miliárd. „Prehĺbenie strát vôbec nie je prekvapením vzhľadom na neustále komplikácie spojené s výrobou a dodávkou Modelu 3,“ hovorí Tomáš Barborík, analytik ETX Capital. Zároveň dodáva, že oproti pôvodne plánovanej výrobe päťtisíc kusov za týždeň Tesla dokázala vyrobiť len necelých 1 500 kusov za celý kvartál, čo bolo pre stanovený plán nedostačujúce. Na Muskovu obranu však treba dodať, že okrem rekordného prepadu firma zaznamenala aj rekordný rast tržieb. Tie za posledný rok narástli na 11,8 miliardy dolárov.


Spoločnosť však teraz plánuje do konca prvého kvartálu tohto roka vyrábať 2,5 tisíca kusov Modelu 3 za týždeň a päťtisíc kusov týždenne do konca júna. Tým má Tesla dosiahnuť 25-percentnú hrubú maržu. „Získa tak kapitál potrebný na zvyšovanie výrobných kapa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.