Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2018, 00:00

Európa uvalila na lacnú čínsku oceľ clá

oceľ
Zdroj: Reuters

Európski oceliari dlhodobo volajú po spravodlivejších podmienkach na trhu. Aspoň v jednej oblasti si však teraz budú môcť na chvíľu vydýchnuť. Únia totiž vyslyšala ich dlhodobé volanie po predbežných clách na lacnú čínsku nerezovú oceľ a odhodlala sa na ňu zaviesť päťročné clá. Tie budú v rozmedzí 17,2 až 27,9 percenta. „Oceňujeme fakt, že Európska komisia rozumie významu oceliarskeho priemyslu pre budúcnosť Európy,“ konštatuje hovorca US Steel Ján Bača.

Pre oceliarov v Európe znamená toto rozhodnutie pozitívny signál do budúcnosti. Čínska oceľ je totiž dotovaná vládou. A vďaka kombinácii minimálnych ekologických pravidiel spolu s lacnou pracovnou silou dokáže do Európy docestovať za minimálnu cenu. Vďaka antidumpingovým clám bude čínska nerezová oceľ drahšia, čím sa stanú európski producenti na trhu konkurencieschopnejší.

O porušení importných pravidiel rozhodla Európska komisia už v lete po zdĺhavom osemmesačnom vyšetrovaní. V reakcii na výsledok zaviedla dočasné clá. Teraz rozhodla o ich trvaní po dobu piatich rokov.

Komisia uznala za vinných tri oceliarske giganty z Ázie, a to He Steel Group, ktorá kúpila od U. S. Steel oceliareň v Srbsku a prejavila záujem aj o jej sestru v Košiciach, Shougang Group, Shagang Group a niekoľkých ďalších menších producentov.

Zatiaľ čo producenti v Únii sú radi, čínske ministerstvo v reakcii na rozhodnutie o clách uviedlo, že je veľmi nespokojné a že problémy v odvetviach, ako je nadmerná kapacita, by mali byť riešené spoločne všetkými štátmi, a nie jednostrannými opatreniami.

Nešportové správanie

Celková výška ciel sa bude pohybovať v rozmedzí od 17,2 percenta do 27,9 percenta. Najvyššiu sadzbu dostal Shagang, a to 27,9 percenta. O jednu desatinu menej dostal He Steel a najnižšie antidumpingové clo si b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.