Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Cukor je najlacnejší za tri roky, na cenách sa to však neprejaví

cukor
Zdroj: Reuters

Výrobcovia cukroviniek či sladkých nápojov by mali zhruba v týchto týždňoch začať pociťovať nižšie náklady. To sa však zatiaľ, minimálne u žiadneho z väčších výrobcov, na cenách neprejaví. Často totiž argumentujú rastom ostatných nákladov. Zatiaľ tak ušetria len tí, ktorí si sladkosti pripravujú sami.

„Zmena by sa mala prejaviť zhruba v prvom štvrťroku, ale tým myslím zmenu v našich nákladoch, nie na regáloch,“ vysvetľuje jeden z výrobcov. A dodáva, že reťazce o nižších cenách budú chcieť v každom prípade rokovať. Sám potvrdzuje, že za ním dorazil „s kalkulačkou v ruke“ ako prvý nákupca z Kauflandu, a to už vlani na jeseň.

Sladké malinovky sú jedny z prvých na rane, pretože tie plnotučné spravidla obsahujú vyše desať gramov cukru na sto mililitrov. Zlacnenie cukru o päť českých korún na kilogram by sa tak u nich prejavilo zhruba korunou na liter.

Drahá pracovná sila
Výrobcovia však zmenu cien nechystajú. S reťazcami si totiž dohadujú celkové obchodné podmienky vrátane cien ostatných výrobkov, zastúpenie v regáli a mávajú dobre pripravené protiargumenty. „Použité sladidlá a cukor sú v súvislosti s výrobnými nákladmi len jednou z komodít a nákladových položiek. Z hľadiska vývoja nákladov sú podstatné aj ďalšie zmeny, predovšetkým tie týkajúce sa platov zamestnancov,“ uviedla začiatkom roka na otázku k vplyvu l

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.