Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2018, 00:00

Nemecké financie má strážiť prísny socialista

Veterán lokálnej politickej scény Olaf Scholz nahradí konzervatívca Wolfganga Schäubleho.

Nádejný šéf rezortu financií má s vysokou politikou len malé skúsenosti. Ako primátor Hamburgu je však populárny.
Zdroj: Reuters

Najdlhšia nemecká koaličná debata prichádza k svojmu koncu. Kancelárka Angela Merkelová sa postupne vzdáva viacerých kľúčových rezortov, jedným z nich je aj ministerstvo financií. Po ôsmich rokoch má prísť do odboru socialista. Olaf Scholz, populárny starosta Hamburgu, má povesť tvrdého vyjednávača a zároveň úspešného politika. „Pod jeho vedením ostanú základné piliere fiškálnej politiky Nemecka určite nezmenené, rozpočet zostane aj naďalej vyrovnaný, respektíve mierne prebytkový aj napriek dodatočne naplánovaným výdavkom veľkej koalície na úrovni 46 miliárd eur,“ tvrdí Marek Lenč z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie na Univerzite Mateja Bela.

Podľa analytika Capital Markets Adama Trňana práve z dôvodu pozvoľnej politiky tak sociálni demokrati podporia nielen ekonomiku Nemecka, ale aj celej Únie.

Pripravuje zmeny

Analytici sa zhodujú, že oproti predchodcovi bude Scholz benevolentnejší nielen v komunikácii s ostatnými krajinami, ale takisto v riadení rezortu financií. „Jeho štýl komunikácie s partnermi v rámci Európskej únie bude na rozdiel od Schäubleho iný. Už jedno z jeho prvých vyjadrení hovorí o tom, že Nemecko nepotrebuje diktovať ostatným európskym štátom, ako majú spravovať svoje

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.