Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Trump ide rekordne investovať do obrany

Deficit každým rokom rastie. Kvôli daňovej reforme sa takmer zdvojnásobí.

Trump ide rekordne investovať do obrany
Zdroj: TASR

Amerika nemá strach z dlhov. Aj napriek tomu, že jej deficit krváca, výdavky na rok 2019 zvýšil prezident Donald Trump na 4,4 bilióna dolárov, čo je o 300 miliárd viac ako naposledy. Zmeny musí schváliť Kongres. Zatiaľ čo v tomto hospodárskom roku bude deficit na úrovni 440 miliárd dolárov, o rok to môže byť až bilión. „Len kvôli daňovej reforme dôjde k nárastu deficitu amerického rozpočtu zo súčasných 3,4 percenta na približne šesť percent. To je v časoch najsilnejšej expanzie veľmi vysoké číslo, na porovnanie eurozóna dosahuje deficit na úrovni 0,95 percenta,“ tvrdí pre HN analytik Capital Markets Adam Trňan. Americký dlh je už pritom teraz na úrovni 108 percent HDP. HN vám prinášajú prehľad plánovaného rozpočtu Spojených štátov.

1. Plán infraštruktúry zoškrtal životné prostredie
Hlavným bodom rozpočtu je plán infraštruktúry vo výške 200 miliárd dolárov, ktorý chce Trump použiť na zvýšenie výdavkov na cestnú či energetickú infraštruktúru. Celkovo však tieto zmeny zhltnú viac ako 1,5 bilióna dolárov, rozdiel však má Trumpovi zaplatiť súkromný sektor. Plán si však vyžiadal škrty pre ochranu životného prostredia, ktoré sa v minulosti ukázali ako nepopulárne. Trump preto ochudobnil rezort životného prostredia len na rozpočt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.