Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 00:00

Európa sa otvorila chovu svrčkov. Slováci ju zatiaľ odmietajú

Grilované červy, sušené svrčky, mleté šváby. Potraviny, ktoré v minulosti patrili na stoly v exotických a rozvojových krajinách, sa postupne dostávajú aj na európsky trh. Od prvého januára 2018 je hmyz v Európskej únii považovaný za takzvanú tradičnú potravinu tretej krajiny. Na tento zoznam sa môžu dostať iba potraviny s históriou bezpečného používania v bežnej strave v jednom štáte počas 25 rokov. Zavedenie takýchto potravín na jednotlivé trhy však závisí od rozhodnutia samotných štátov Únie. Výrobky z hmyzu tak zatiaľ Európania môžu kupovať len v niekoľkých krajinách, ako napríklad Holandsko či Belgicko. Záujem o tento typ produkcie však prejavilo aj Česko. Na Slovensku takéto podnikanie zatiaľ nie je možné.

Zatiaľ len včela
Slovenskí hospodári môžu chovať len tie zvieratá, ktoré vymedzuje zákon o šľachtení a plemenitbe zvierat. „V rámci tohto zákona medzi hospodárske zvieratá patrí len jeden druh hmyzu – včela medonosná,“ vysvetľuje hovorca ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Vladimír Michalík. Živočíchy, ktoré sú takto definované ako hospodárske zvieratá, majú podľa zákona stanovené podmienky chovu, ktoré musí ich majiteľ dodržiavať. V prípade hmyzu tak nie sú pre hospodárov jasne vymedzené pravidlá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.