Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 11:43

Spoločnosť Uber v minulom roku po sérii škandálov vymenila riaditeľa a prehĺbila stratu

Alternatívna taxislužba hospodárila v uplynulom roku so stratou 4,5 miliardy dolárov.

Spoločnosť Uber v minulom roku po sérii škandálov vymenila riaditeľa a prehĺbila stratu
Zdroj: Reuters

Prevádzkovateľ alternatívne taxislužby Uber Technologies hospodáril v uplynulom roku, poznačenom škandálmi a kríz vo vedení podniku, so stratou 4,5 miliardy dolárov (USD). O rok skôr strata predstavovala 2,8 miliardy USD. Vyplýva to z prezentácie na portáli The Information, z ktorej cituje agentúra DPA. Zákazníkov ale pribúda a tržby sa zvýšili na 7,4 miliardy USD z 6,5 miliardy USD v predchádzajúcom roku.

V poslednom minuloročnom kvartáli sa ale firme podarilo stratu významne znížiť. Predstavovala 1,1 miliardy dolárov a bola o 26 percent nižšia ako v predchádzajúcich troch mesiacoch. O 12 percent na 2,3 miliardy dolárov vzrástli aj tržby a zvýšil sa aj objem sprostredkovaných jázd.

Uber je súkromnou spoločnosťou, takže nemusí zverejňovať svoje hospodárske výsledky. Vlani však podnik začal zverejňovať niektoré údaje z hospodárskych výsledkov, aby ponúkol podrobnejšie pohľad na svoje podnikanie.

Podnik získal viac ako 14 miliárd dolárov z nových investícií. Minulý mesiac uzavrel dohodu so spoločnosťou SoftBank, v rámci ktorej tento japonský konglomerát spolu s ďalšími investormi získal v spoločnosti Uber podiel 17,5 percenta.

V minulom roku Uber zasiahla rada nepríjemností. Čelil aj vyšetrovaniu kvôli oznámeniu, že sa hackeri dostali k dátam približne 57 miliónov zákazníkov a vodičov. Ako sa ukázalo, firma im zaplatila 100 tisíc dolárov, aby sa údaje vymazali a o útoku mlčali.

V júni bol po sérii škandálov vrátane obvinenia zo sexuálneho obťažovania v podniku alebo videozáznamu hádky s jedným z vodičov, ktorý sa sťažoval na pokles sadzieb, nútený odstúpiť z postu riaditeľa Travis Kalanick, jeden zo zakladateľov a dlhoročný šéf. Vo funkcii ho vystriedal Dara Khosrowshahi z internetovej cestovnej kancelárie Expedia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.