Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2018, 15:12

Európska únia hľadá možnosti, ako po brexite zakryť diery v rozpočte

Podľa jedného zo scenárov by mohla byť vyspelejším regiónom zastavená finančná pomoc.

Jean-Claude Juncker
Zdroj: Reuters

Európska komisia (EK) dnes predstavila rôzne možnosti dlhodobého rozpočtu Európskej únie po roku 2020, vrátane variantov budúceho využívania peňazí zo štrukturálnych a investičných fondov EÚ. Tie sú teraz dostupné všetkým členským krajinám, komisia ale načrtla možnosť ich obmedzenia na menej rozvinuté krajiny či regióny. O budúcom financovaní hovoril predseda komisie Jean-Claude Juncker.

Podľa jedného zo scenárov by mohla byť vyspelejším regiónom zastavená pomoc z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho sociálneho fondu. Ukončenie podpory by sa týkalo Rakúska, Belgicka, Dánska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Írska, Holandska, Švédska a mnohých regiónov v Taliansku a Španielsku.

Komisia tiež upozornila, že odchod Británie z Európskej únie bude znamenať stratu významného prispievateľa do rozpočtu. Tento výpadok by mal byť podľa komisie pokrytý novými zdrojmi príjmov a úsporami v existujúcich programoch.

Komisia zdôraznila, že budúci rozpočet by mal lepšie spájať dostupné finančné prostriedky s politickými prioritami únie. Upozornila tiež, že rozpočet je nástrojom pre efektívne riešenie migrácie aj pre boj s terorizmom a kybernetickými hrozbami. Poukázala tiež na kľúčovú úlohu rozpočtu pri posilňovaní kontroly vonkajších hraníc a načrtla rôzne varianty budúcej podoby Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex).

"Rozpočty nie sú len otázkou účtovníctva - ide v nich o priority a ambície. Predstavujú našu budúcnosť v reči čísel. Najprv by sme teda mali hovoriť o tom, akú Európu si želáme. Potom musia členské štáty pre tieto ambície nájsť zodpovedajúce prostriedky," vyhlásil Juncker. "Som pevne presvedčený, že sa nám podarí zdanlivo nemožné a že sa dohodneme na rozpočte, ktorý bude výhodný pre všetkých," dodal.

Lídri Európskej únie budú na zasadnutí 23. februára diskutovať o tom, ako pre priority, ktoré pre EÚ stanovili v septembri 2016 v Bratislave a v marci 2017 v rímskej deklarácii, zabezpečiť primerané financovanie. Formálny návrh ďalšieho dlhodobého rozpočtu EÚ predloží Európska komisia v najbližších mesiacoch, najneskôr začiatkom mája.

Komisia dnes zdôraznila význam rýchlej politickej dohody o novom rozpočte EÚ.

"Nesmie sa opakovať nepríjemná situácia z roku 2013, kedy bol súčasný rozpočet EÚ prijatý až so značným oneskorením. Ak by opäť nastalo podobné zdržania, nebude možné včas začať viac ako 100 tisíc projektov financovaných z EÚ v kľúčových oblastiach, ako je podpora podnikania, energetická účinnosť, zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a sociálne začlenenie, a státisíce mladých ľudí nebudú môcť v roku 2021 vyjsť v rámci programu Erasmus +," uviedol komisár zodpovedný za rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.