Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2018, 00:00

Piešťany a Nitra sú v hre o gigatováreň na moderné batérie

Oblasti v okolí automobilových gigantov sú najsilnejšími kandidátmi na nové európske regionálne centrum na výrobu batérií

Piešťany a Nitra sú v hre o gigatováreň na moderné batérie
Zdroj: Reuters

10 až 20 gigafabrík v členských krajinách chce vybudovať Európska únia, aby dokázala pokryť prudko rastúcu elektromobilitu a dopyt po moderných batériách. Do roku 2025 očakáva, že trh s batériami by mohol dosiahnuť objem 250 miliárd eur ročne.


Podľa podpredsedu Európskej komisie pre energetiku Maroša Šefčoviča by regionálnym centrom mohlo byť aj Slovensko. Už teraz sa diskutuje o niekoľkých projektoch, najčastejšie sa spomínajú Nitra a Piešťany.


Výhodou je automobilový priemysel
Pritiahnuť na Slovensko výrobu batérií by malo byť podľa Šefčoviča prirodzenou ambíciou aj vzhľadom na to, že vyrábame viac ako milión áut každý rok. „Za desať rokov by už tretina áut mala mať silný elektrický komponent, tak je prirodzené chcieť, aby sme ich nedovážali zo zahraničia, ale boli ich schopní vyrobiť na Slovensku,“ opísal eurokomisár. Taktiež informoval, že už teraz majú na stole rôzne plány. „Dostali sme zatiaľ niekoľko projektov, kde sa investori o takúto možnosť zaujímali. Určite budeme o tom diskutovať aj so slovenskou vládou,“ doplnil s tým, že takáto fabrika by mala vzniknúť v trojuholníku medzi najväčšími výrobcami áut v blízkosti Nitry.


Rovnaký názor má aj konateľ spoločnosti Prvá energetická Andrej Lednár. „Je to veľmi pravdepodobné. Keďže máme tri veľké automobilk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.