Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2018, 18:56

Vojna medzi ruskými oligarchami vrcholí, Kremeľ sa len prizerá

  • V hre je uchopenie moci nad ťažobnou spoločnosťou Norilsk Nickel.
  • Hodnota firmy sa pohybuje okolo 25 miliárd eur.
Vojna medzi ruskými oligarchami vrcholí, Kremeľ sa len prizerá
Zdroj: Reuters

Mocenský boj o kontrolu nad ruskou ťažobnou spoločnosťou Norilsk Nickel sa posunul do ďalšej fázy. Miliardár Vladimir Potanin totiž ponúkol odkúpiť podiel Romana Abramoviča. Tretí vlastník Oleg Deripaska sa pokúša ich dohodu zablokovať, uviedla dnes agentúra Reuters.

Norilsk Nickel, ktorého hodnota sa pohybuje okolo 31 miliárd dolárov (25 miliárd eur) a ktorý je najväčším svetovým producentom paládia, bojuje s brazílskou Vale o pozíciu najväčšieho producenta niklu.

Sporná Abramovičova ponuka

Deripaska a Potanin, najväčší akcionári Norilsku Nickel, sú na nože od doby, čo Deripaskova hliníkárenská skupina Rusal kúpila tesne pred vypuknutím globálnej krízy v roku 2008 podiel v Norilsku Nickel.

V roku 2012 vstúpil do firmy kúpou menšieho podielu majiteľ futbalového klubu Chelsea Roman Abramovič. Dohoda, ktorú sprostredkoval, obsahovala aj päťročné obdobie, počas ktorého signatári nesmú odpredať svoje podiely vo firme.

Platnosť dohody skončila v závere minulého roka a Potanin teraz urobil ponuku na odkúpenie podielu Abramovičovi a jeho partnerom a súčasne od nich dostal protinávrh. Uviedla to Potaninova firma Interros Holding. Podľa agentúry Reuters však nie je jasné, či Abramovič dal ponuku tiež Rusalu.

Nový zmier sa nechystá

Abramovičova skupina drží v spoločnosti Norilsk Nickel 4,2 percenta, zatiaľ čo Potanin, ktorý je tiež riaditeľom firmy, má 30,4 percenta. Rusal, ktorého podiel činí 27,8 percenta, sa teraz snaží dohodu zablokovať na londýnskom súde.

V roku 2012 stál za uzatvorením zmieru medzi magnátmi Kremeľ, teraz však prezidentov hovorca Dmitrij Peskov povedal, že Kremeľ sa do vzťahov medzi akcionármi miešať nemôže.

Akcie Norilsku Nickel dnes na moskovskej burze odpísali viac ako osem percent svojej hodnoty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.