Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2018, 11:30

Rakúsko musel opustiť prvý imám, kvôli financovaniu zo zahraničia

V Rakúsku platí zákon, ktorý okrem iného zakazuje financovanie mešít a moslimských spolkov zo zahraničia.

Rakúsko musel opustiť prvý imám, kvôli financovaniu zo zahraničia
Zdroj: Flickr/Marcus Rahm

Rakúsko musel opustiť prvý imám na základe tri roky platného zákona, ktorý okrem iného zakazuje financovanie mešít a moslimských spolkov zo zahraničia. Yakup A. z dolnorakúskej obce Sankt Veit an der Gölsen odcestoval do Turecka v stredu, informoval denník Kurier.

Yakup A. pôsobiaci v mešite v Sankt Veit južne od Sankt Pöltenu bol podľa denníka financovaný zo zahraničia. Server haberjournal.at, publikujúci v turečtine, informoval, že imámovi nebolo predĺžené vízum, pretože v Rakúsku pôsobil z poverenia tureckého úradu pre náboženské záležitosti. Predminulý týždeň bol vyzvaný na opustenie Rakúska.

Pre Turecko-islamskú únii pre kultúrnu a sociálnu spoluprácu v Rakúsku (ATIB), ktorá je najväčším združením mešít v alpskej republike, predstavuje nový zákon o islame problém, podotkol Kurier. Zákon totiž postihuje 65 moslimských duchovných. ATIB kvôli norme podal žalobu na rakúsky ústavný súd.

Zákon z roku 2015 priniesol rakúskym moslimom nové práva i povinnosti. Zavádza napríklad vysokoškolské teologické štúdium islamu, moslimovia vďaka nemu majú právo na duchovnú starostlivosť v armáde, vo väzniciach alebo v nemocniciach.

Islamské náboženské spolky však tiež majú povinnosť zbaviť funkcií svojho hodnostára, ak sú odsúdení k aspoň ročnému väzeniu. Svoju funkciu nesmie vykonávať ani v prípade, že "trvalo ohrozuje verejnú bezpečnosť, poriadok, zdravie a morálku či práva a slobodu druhých".

Podľa odhadov rakúskeho ministerstva vnútra žije v Rakúsku, ktoré má zhruba 8,7 milióna obyvateľov, približne 700 tisíc moslimov. V krajine je viac ako 400 moslimských modlitební a mešít.

Francúzsky prezident Macron minulý týždeň oznámil hlavné body reformy islamu v krajine. Medzi ne napríklad patrí zbavenie sa vplyvu arabských štátov, kontrolovať výučbu imámov a zmeniť financovanie výstavby mešít a vyplácanie miezd moslimským duchovným.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.