Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.02.2018, 10:00

Vo Švédsku vznikol prvý svetový fond, ktorý investuje do whisky. Sľubuje slušné zhodnotenie

  • Fond sľubuje zhodnotenie vo výške desať percent za rok.
  • Je prvý svojho druhu na svete.
Vo Švédsku vznikol prvý svetový fond, ktorý investuje do whisky. Sľubuje slušné zhodnotenie
Zdroj: Pixabay

Ľudia už zhodnocujú svoje peniaze vo fondoch zameraných na veterány či umenie. Novo môžu majetok rozmnožiť - alebo o neho prísť - aj oveľa jednoduchším spôsobom. Fond zo Štokholmu sa zameriava na investície do vzácnej whisky. Je prvý svojho druhu na svete.

Fond, ktorý sľubuje zhodnotenie vo výške desať percent za rok, rozbehol švédsky znalec a milovník whisky Christian Svantesson, uviedol denník The Independent. Fond s názvom Single Malt Fund ponúka investorom menšie podiely v zbierkach, zložených zo vzácnych a limitovaných destilátov.

Exkluzívne whisky sú záležitosťou pre bohatých. Rekordná suma, ktorú v dražbe investori zaplatili za tento nápoj, padla v januári 2014 v aukcii Sotheby’s  v Hongkongu.

Šesť litrov whisky Macallan M sa na akcie predalo za 628 tisíc dolárov. Odhadovaný výťažok sa pohyboval medzi 258 až 516 tisíc dolárov. Výsledná suma presne štyrikrát presiahla predajnú cenu pri uvedení na trhu v roku 2013.

Whisky v zbierkach fondu vyberá päť portfólio manažérov. Fľaše z kolekcie alebo celých zbierok, dostupných aj na internete, fond zároveň predáva koncovým zákazníkom.

Fond bude pod kontrolou Švédskeho úradu pre dohľad nad finančným trhom. Získal zároveň povolenie na registráciu na burze v Štokholme, čo z neho robí vôbec prvý svetový regulovaný a verejne obchodovaný fond so zameraním na whisky.

Počíta sa s investičným horizontom na šesť rokov, pričom fond každoročne sľubuje zhodnotenie o desatinu.

"S globálnym nárastom dopytu po vzácnej whisky čakám, že sa tento exkluzívny destilát stane pre nadšencov ešte cennejší a dostupnejší," povedal Svantesson.

Dodal, že inšpiráciou pre vznik tohto fondu je jeho vlastná vášeň, s ktorou sa tomuto nápoju venuje.

"Uvedomujem si, koľko moja vlastná zbierka whisky nadobudli na cene. Chcel som využiť príležitosť a ponúknuť investorom profesionálnu príležitosť," dodal.

"Ako podnikateľ som nemohol odolať pokušeniu skombinovať svoju vášeň pre whisky s podnikateľským úsilím," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.