Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Vývoz švajčiarskych hodiniek zaznamenal na začiatku tohto roka takmer 13 percentný rast.

To je najvýraznejší rast exportu za viac než päť rokov, k čomu prispel zvýšený dopyt po luxusných hodinkách v Ázii a zároveň neskorší nástup lunárneho Nového roka.

Ako uviedla Federácia švajčiarskych výrobcov hodiniek, hodnota vývozu sa v januári zvýšila medziročne o 12,6 percenta na 1,6 miliardy švajčiarskych frankov (1,39 miliardy eur).

To znamená rast už deviaty mesiac po sebe, pričom tempo rastu bolo najvyššie od októbra 2012.

Januárový export podporil najmä neskorší začiatok lunárneho Nového roka v Ázii, než tomu bolo v roku 2017. V porovnaní s minulým rokom ten tohtoročný odštartoval o niekoľko týždňov neskôr.

Navyše, v Číne opäť rastie dopyt po prémiových hodinkách, záujem o ktoré v minulých rokoch klesol v reakcii na boj čínskej vlády proti korupcii a okázalému spôsobu života čínskych úradníkov.

Čínsky dopyt po luxusných hodinkách viedol k nárastu vývozu švajčiarskych hodiniek.

Zdroj: federation of the Swiss Watch Industry

​Menej sa darí lacnejším hodinkám, ktorých vývoz v januári pokračoval v poklese. Vývoz hodiniek, ktorých cena je nižšia než 200 CHF (173 eur), klesol v januári medziročne o 3,5 percenta. Spomedzi hodiniek je to jediná cenová kategória, ktorá zaznamenala pokles hodnoty vývozu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.