Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Európska únia (EÚ) uvažuje, ako má zareagovať na daňovú reformu v USA. Podľa popredných ministrov financií Únia musí analyzovať, či reforma neporušuje medzinárodné pravidlá.

Decembrová reforma je najrozsiahlejšou zmenou daňovej legislatívy v USA od 80. rokov minulého storočia. Podľa EÚ však niektoré opatrenia zrejme porušujú pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a bránia transatlantickému obchodu a investíciám.

Európska komisia (EK) má pripraviť detailnú analýzu dôsledkov reformy a jej kompatibility s pravidlami WTO, uviedol v utorok francúzsky minister financií Bruno Le Maire po stretnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) v Bruseli, na ktorom ministri diskutovali o záležitosti.

Na otázku, či EÚ podá sťažnosť pred WTO, Le Maire na tlačovej konferencii odpovedal: "Na základe záverov komisie uvidíme, aký bude náš ďalší krok. Všetky možnosti sú otvorené."

Jeho nemecký náprotivok Peter Altmaier sa vyjadril podobne: "V krajnom prípade môžeme trvať na rešpektovaní pravidiel WTO."

"Preskúmame ekonomické aspekty reformy. Chceme sa vyhnúť tomu, aby firmy presunuli svoje centrály do USA a aby sa mohli obrátiť investičné toky. To je dôležité pre zachovanie pracovných miest v Európe. Urobíme všetko preto, aby sme zabránili neférovej konkurencii," dodal Altmaier.

Ministri financií a komisári EÚ napísali vlani v decembri list americkému ministrovi financií Stevenovi Mnuchinovi, že reforma predstavuje riziko dvojitého zdanenia pre európske finančné firmy operujúce v USA.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis uviedol, že analýza komisie týkajúca sa dôsledkov daňovej reformy v USA bude hotová na jar. "Zatiaľ je príliš skoro, aby sme špekulovali o možných odvetných opatreniach."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.