Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2018, 11:27

General Motors plánuje záchranu svojej divízie v Ázii

Americká automobilka plánuje v nasledujúcich rokoch investovať do záchrany svojich operácií v Južnej Kórei skoro tri miliardy dolárov.

General Motors plánuje záchranu svojej divízie v Ázii
Zdroj: Reuters

Americká automobilka General Motors plánuje v nasledujúcich desiatich rokoch investovať do záchrany svojich operácií v Južnej Kórei 2,8 miliardy dolárov a požiadala Soul, aby jej poskytol časť financií na investíciu. Uviedol to dnes predstaviteľ vlády.

Plán prichádza v čase, keď juhokórejská vláda jedná o možnostiach reštrukturalizácie stratovej pobočky automobilky GM Korea. Juhokórejské operácie GM patrí medzi jej najväčšie v zahraničí.

Minulý týždeň GM oznámila, že uzavrie závod v Kunsan, juhozápadne od Soulu, a zvažuje ďalší osud zvyšných troch závodov v Južnej Kórei. Firma tiež navrhla výmenu dlhu 2,2 miliardy USD za akcie, aby získala finančnú podporu a daňové výhody od Soulu.

Podľa informovaných zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, GM požiadala Soul, aby poskytol peniaze GM Korea prostredníctvom Kórejskej rozvojovej banky (KDB), ktorá vlastní v divízii podiel 17 percent.

GM žiada, aby sa KDB ako druhý najväčší akcionár podieľala na investícii, na základe svojho podielu by mala poskytnúť približne 476 miliónov USD. Podľa úradníkov je však potrebné najprv starostlivo preskúmať návrh, aby sa zistilo, či investícia je dostatočná na záchranu divízie, ktorá má 16 tisíc zamestnancov. Vláda chce tiež ubezpečenie od GM, že plánuje v krajine dlhodobo zostať.

GM od roku 2015 opustila stratové trhy vrátane Európy, Juhoafrickej republiky a Ruska. Južná Kórea bola roky lacným vývozným centrom pre GM, v čase najväčšieho vrcholu mala na globálnej produkcii automobilky takmer pätinový podiel. Rozhodnutie GM opustiť stratové trhy zhoršila problémy GM Korea, ktorá vyrábala množstvo modelov Chevrolet ponúkaných v Európe. Medzi rokmi 2014 a 2016 vykázala GM Korea stratu celkom 1,9 bilióna wonov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.