Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2018, 14:51

Hackeri zneužili cloudový systém Tesly na ťažbu kryptomien

Obdobné problémy zaznamenali aj iné popredné firmy.

Hackeri zneužili cloudový systém Tesly na ťažbu kryptomien
Zdroj: Reuters

Cloudový systém amerického výrobcu elektromobilov Tesla napadli hackeri a využili ho k ťažbe kryptomien. Podľa oznámenia spoločnosti RedLock, ktorá sa zameriava na kybernetickú bezpečnosť, prenikli do administratívnej konzoly Kubernetes, ktorá nebola chránená heslom.

Vplyv útoku na bezpečnosť vozidiel ani dát zákazníkov Tesla zatiaľ nezistila. Ako uviedol server televízie CNBC, ohrozené boli účty na úložisku Amazon Web Services (AWS).

Kubernetes je systém navrhnutý spoločnosťou Google zameraný na optimalizáciu cloudových aplikácií.

Spoločnosť RedLock neoznámila, aká kryptomena bola ťažená. Obdobné problémy podľa nej mali aj ďalšie popredné firmy vrátane britskej poisťovne Aviva a holandského výrobcu SIM kariet Gemalto. Prienik do systémov Tesly však bol sofistikovanejší a používal niekoľko rôznych stratégií, aby zabránil odhaleniu hackerov.

Tesla problém po informácii RedLocku okamžite vyriešila. Automobilka oznámila, že vplyv na ochranu dát klientov, ani na bezpečnosť vozidiel nezistila. Podľa hovorcu sa kybernetický útok dotkol len automobilov používaných zamestnancami firmy.

Z analýz RedLocku je zrejmé, že poskytovatelia cloudových služieb ako Amazon, Microsoft a Google robia, čo môžu. Žiadny z veľkých útokov v minulom roku sa nestal z dôvodu ich nedbanlivosti, vyhlásil predstaviteľ spoločnosti Gaurav Kumar.

"Bezpečnosť je však spoločnou zodpovednosťou. Organizácie na všetkých úrovniach sú povinné sledovať infraštruktúru rizikových konfigurácií, neobvyklých aktivít používateľov a podozrivej sieťovej prevádzky," zdôraznil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.