Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2018, 17:35

Napätá situácia v Škode. Odbory odmietli ponuku na 15-percentné zvýšenie platov

  • Odborári minulý týždeň uviedli, že sa začínajú pripravovať na prípadný predĺžený štrajk.
  • Tlačia na zamestnávateľa, aby prestal presadzovať nový systém pracovných zmien. 
Napätá situácia v Škode. Odbory odmietli ponuku na 15-percentné zvýšenie platov
Zdroj: Škoda Auto (Ilustračná snímka)

Odborári minulý týždeň uviedli, že sa začínajú pripravovať na prípadný predĺžený štrajk. Česká ekonomika rýchlo rastie a nezamestnanosť v krajine padla na najnižšiu úroveň za 20 rokov, čo podporuje rast platov, ktoré prudko stúpajú naprieč odvetviami. To zvyšuje tlak na zamestnávateľov.

Volkswagen, ktorý je materským koncernom Škody, sa v Nemecku dohodol na zvýšení platov pre približne 120 tisíc zamestnancov od mája o 4,3 percenta a vyriešil tak spor, ktorý viedol k prvému štrajku od roku 2004.

Podľa českých médií Škoda ponúkla svojim pracovníkom zvýšenie miezd o 15 percent v priebehu 27 mesiacov. Odbory ponuku odmietli a tlačia na manažment, aby prestal presadzovať nový systém pracovných zmien.

Taktiež sú proti tomu diskutovať o dohode, ktorá by sa týkala takého dlhého obdobia zvyšovania platov. "V opačnom prípade nemáme o čom rokovať," uviedli odbory vo vyhlásení.

Odborári však vo svojom vyhlásení nespomínali štrajk. Rokovania by mali pokračovať na budúci týždeň v utorok (27. 2.).

Škoda je druhou najziskovejšou značkou Volkswagenu z hľadiska prevádzkovej marže. Jej predaj vlani vzrástol o 6,6 percenta na rekordných 1,2 milióna vozidiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.