Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2018, 16:14

Disneyland v Paríži čaká najväčšia expanzia. Walt Disney investuje dve miliardy eur

Disneyland v Paríži je najnavštevovanejším tematickým parkom v Európe.

Disneyland v Paríži čaká najväčšia expanzia. Walt Disney investuje dve miliardy eur
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Walt Disney investuje do rozšírenia svojho tematického parku Disneyland v Paríži dve miliardy eur. Oznámil to dnes generálny riaditeľ Robert Iger. Podnik vlani prevzal nad parížskym zábavným parkom plnú kontrolu. Terajší plán je najväčšou expanziou parku od jeho otvorenia v roku 1992.

Disneyland v Paríži je najnavštevovanejším tematickým parkom v Európe. Od roku 1992 cez jeho turnikety prešlo viac ako 320 miliónov návštevníkov. Na celkových príjmoch z turizmu vo Francúzsku má podiel 6,2 percenta, má 16 tisíc zamestnancov.

Park sa rozkladá na ploche 2230 hektárov. Podľa výročnej správy z roku 2016 však bola zatiaľ zastavaná len polovica plochy. Firma teraz plánuje tri nové oblasti založené na superhrdinoch z komiksov firmy Marvel, ako je Spider-Man a Hulk a filmoch od spoločnosti Disney Ľadové kráľovstvo a Hviezdne vojny. Nové oblasti majú byť sprístupnené postupne od roku 2021. V parku pribudnú tiež nové atrakcie a možnosti zábavy.

Prevádzkovateľ parku, spoločnosť Euro Disney, mala vážne finančné problémy. Kvôli príliš optimistickému výhľadu počtu návštevníkov sa totiž nadmerne zadĺžil. Walt Disney prevzal kontrolu nad firmou vlani v júni a stiahol jej akcie z burzy. V roku 2016 firma vykázala stratu 858 miliónov eur a počet návštevníkov klesol o desať percent na 13,4 milióna.

Nová investícia prichádza v čase, keď cestovný ruch vo Francúzsku sa začína zotavovať z prepadu spôsobeného teroristickými útokmi v Paríži, Nice a ďalších mestách. Vlaňajší rok bol z pohľadu turistiky pre Paríž najlepší za posledných najmenej desať rokov, uviedla agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.