Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2018, 20:17

Vďaka novej žalobe sa možno dozvieme, kto je tvorcom Bitcoinu

  • O tvorcovi najpopulárnejšej a najstaršej kryptomeny sa špekuluje už dlho.
  • Je známy pod prezývkou Satoši Nakamoto.
Vďaka novej žalobe sa možno dozvieme, kto je tvorcom Bitcoinu
Zdroj: HN

Údajný tvorca Bitcoinu Craig Wright je podozrivý, že ukradol svojmu bývalému obchodnému partnerovi kryptomeny a ďalší majetok za päť miliárd USD.

Informuje o tom dnes server CNBC. Wright v roku 2016 vyhlásil, že je tvorcom Bitcoinu, ktorý bol do tej doby známy pod prezývkou Satoši Nakamoto.

Podľa žaloby podanej tento mesiac na súde na Floride Wright úmyselne podviedol odborníka na bezpečnosť informačných technológií Davida Kleimana a pripravil ho o stovky tisíc Bitcoinov a o právo na duševné vlastníctvo na mnohé technológie blockchainu.

Kleiman zostal po nehode na motocykli na vozíku a v apríli 2013 zomrel. Žalobu podal jeho brat Ira.

Wright a Kleiman boli podľa žaloby partnermi pri ťažbe Bitcoinov a vlastnili a kontrolovali viac ako 1,1 milióna Bitcoinov.

V roku 2011 založili firmu W & K Info Defence Research, ktorá sa zaoberala ťažbou Bitcoinov a vývojom softvéru a výskumom.

Wright údajne podvodne vypracoval najmenej tri zmluvy, s ktorých pomocou mohol uplatniť právo na Bitcoin, ktoré vyťažil Kleiman.

Dokumenty odovzdané súdu tiež uvádzajú, že nie je jasné, či Wright, Kleiman alebo obaja sú zodpovední za vznik kryptomeny.

Je však nepopierateľné, že obaja sa zaujímali o Bitcoin od jeho samotného vzniku a v rokoch 2009 až 2013 ich získali obrovské množstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.