Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2018, 22:02

Estónsko bude kvôli praniu špinavých peňazí vyšetrovať Danske Bank

  • Úrad chce zistiť, či najväčšia dánska banka vedome nezatajila informácie pri vyšetrovaní.
  • Na pranie špinavých peňazí spojených s Ruskom prostredníctvom estónskej súčasti upozornil informátor už v decembri 2013.
Estónsko bude kvôli praniu špinavých peňazí vyšetrovať Danske Bank
Zdroj: Reuters

Estónsky úrad pre reguláciu finančného sektora (FSA) začne vyšetrovať dánsky finančný ústav Danske Bank. Reaguje tak na správy médií, podľa ktorých banka zrejme vedela o podozrení z prania špinavých peňazí vo svojej estónskej súčasti už v roku 2013. Uviedla to dnes agentúra Reuters.

Úrad chce zistiť, či najväčšia dánska banka vedome nezatajila informácie pri vyšetrovaní estónskej súčasti v roku 2014. Vyšetrovaním FSA reaguje na správy dánskeho denníka Berlingske, britského The Guardian a ďalších, že na pranie špinavých peňazí spojených s Ruskom prostredníctvom estónskej súčasti upozornil informátor už v decembri 2013.

Tieto aktivity sa podľa médií týkajú firiem registrovaných v Británii, ktoré majú účet v Danske Bank v Estónsku. Informátor podľa nich oznámil manažmentu banky, že jedna z týchto firiem - Lantana Trade LLP - vykonávala podozrivé platby a že má zrejme väzby na ľudí v Rusku.

FSA oznámil, že jeho vyšetrovanie estónskej súčasti Danske Bank v roku 2014 odhalilo "rozsiahle, dlhodobé a systematické porušovanie predpisov proti praniu špinavých peňazí."

V tej dobe úrad ale nezistil, že existuje interný materiál, ktorý si kladie otázky, kto firmu Lantana v skutočnosti vlastní. Ak mala Danske Bank o tomto zákazníkovi informácie, ktoré inšpekciu neposkytla, bola vážne porušené pravidlá, poznamenal úrad.

Akcie banky na správu dnes zareagovali prepadom o tri percentá na 242,50 dánskej koruny.

Za porušovanie predpisov o praní špinavých peňazí bola Danske Bank vlani v Dánsku vymeraná pokuta 12,5 milióna dánskych korún. Banka to oznámila v decembri a súčasne uviedla, že boli z tohto dôvodu vyšetrované jej pobočky v Litve a Lotyšsku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.