Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2018, 10:48

Dnes zasadá čínsky parlament, je to rastúci klub miliardárov

Majetok sto najbohatších členov čínskeho parlamentu predstavuje 650 miliárd amerických dolárov.

Čínsky prezident Si Ťin-pching
Zdroj: Reuters

V krajine, kde komunistická strana robí všetky zásadné rozhodnutia, čínski zákonodarcovia majú veľmi málo politickej moci. Na rozdiel od politickej moci, ale majú obrovské množstvo peňazí, ktoré neustále rastie.

Majetok sto najbohatších členov čínskeho parlamentu predstavuje 650 miliárd amerických dolárov. Tvrdí to šanghajský mesačník Hurun Report, ktorý sleduje majetok najbohatších ľudí v Číne.

Aj keď ide o závratné sumy, podľa Hurun Report medzi účastníkmi nadchádzajúceho zasadnutia čínskeho parlamentu bude dohromady 153 miliardárov, čo je asi o 50 menej ako v minulom období.

Pre porovnanie táto suma je len malý kúsok pod ročnou ekonomickou produkciou Švajčiarska. 

Zdroj: World Bank

​Výročné plenárne zasadnutie Národného ľudového kongresu (VSLZ) začne práve dnes. Správa Hurun Report sa týka asi 3000 členov VSLZ a ďalej približne 2200 členov Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia (ČLPPZ). Podľa denníka Financial Times (FT) bolo za minulé volebné obdobie 2012-2017 medzi týmito ľuďmi 209 miliardárov, teraz ich je 153.

Od roku 2002, kedy začali byť do oboch zhromaždení integrácie ľudí aj ľudia zo súkromnej podnikateľskej sféry, počet mimoriadne bohatých ľudí stúpal. Poslednou dobou ale začína byť ich majetok nevítanou protiváhou snahy prezidenta Si Ťin-pchinga vyrovnať sa s chudobou a obmedziť rastúcu priepasť medzi bohatými a chudobnými obyvateľmi.

Najbohatším zákonodarcom je aj najbohatší človek v Číne, Pony Ma, ktorého čistá hodnota je 47 miliárd dolárov. Je zakladateľom spoločnosti Tencent, ktorá vlastní WeChat, mobilnú aplikáciu sociálnych médií, ktorá je nevyhnutná v čínskom živote. Tencent je teraz ocenený na 540 miliárd dolárov, viac ako Facebook.

Za pánom Ma nasleduje Xu Jiayin, predseda developerskej spoločnosti Evergrande Group, ktorej čistá hodnota je 41 miliárd dolárov. Pán Xu bol najbohatším človekom v roku 2017, podľa Hurunu, píše portál nytimes.com.

Prezident Si Ťin-pching rozpútal podľa agentúry AP boj proti korupcii, ktorá sa bohatým podnikateľom nevyhýba. Tento týždeň sa objavila správa o vyšetrovaní predsedu predstavenstva energetické firmy CEFC Jie Ťien-Minga, podozrivého z hospodárskej kriminality.

​Firma pôsobí aj v Českej republike a Jie je jeden z poradcov českého prezidenta Miloša Zemana. Vlani bol zatknutý šéf poisťovacej spoločnosti Anbang Wu Siao-chuej a kontrolu nad firmou vo februári prevzala vláda.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.