Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2018, 19:13

Nórsko navzdory aktivistom a EÚ zvýšilo kvóty na lov veľrýb

Nórsko je spolu s Islandom a Japonskom poslednými krajinami, kde prebieha komerčný lov veľrýb.

Nórsko navzdory aktivistom a EÚ zvýšilo kvóty na lov veľrýb
Zdroj: Flickr

Nórsko pre tento rok zvýšilo kvótu pre svoj lov veľrýb. Pre potreby priemyslu bude môcť byť chytených až 1278 vráskavcov malých, čo je o takmer 28 percent viac ako vlani.

S odvolaním sa na ministerstvo rybolovu o tom dnes informovala agentúra DPA. Oslo za lov veľrýb odsudzujú ochrancovia zvierat aj europoslanci.

"Nórsko má životaschopný priemysel lovu veľrýb, hoci nie je dotovaný a mimo Nórsko je jediným trhom Japonsko," povedal minister rybolovu Per Sandberg. Politik pravicovej Strany pokroku chce tomuto priemyslu uľahčiť prežitie.

Počet skutočne zabitých vráskavcov sa ale z roka na rok znižuje. Aj z minuloročnej kvóty 999 kusov prišlo o život len ​​432.

Sandberg zdôraznil záujem vlády o udržateľný spôsob rybolovu. V nórskych vodách zostáva podľa Osla približne 100 tisíc veľrýb.

Vlani v septembri prijal Európsky parlament rezolúciu proti nórskemu komerčnému lovu veľrýb. Europoslanci tiež vyzvali, aby mäso veľrýb neprechádzalo prístavmi EÚ.

Od roku 1986 platí moratórium na lov veľrýb vydané Medzinárodnou veľrybárska komisiou (IWC). Nórsko ale toto moratórium od roku 1993 nedodržiava a podľa Európskeho parlamentu zabilo už vyše 13 tisíc veľrýb.

Moratóriom sa neriadi ani Island a Japonsko. Tokio tvrdí, že veľryby využíva na vedecké účely, čo dohoda IWC povoľuje. Inuiti (Eskimáci), pôvodní obyvatelia dánskeho ostrova Grónska, majú z celosvetového zákazu výnimku a smejú veľryby chytať pre vlastnú potrebu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.