Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2018, 12:40

Rolls-Royce je opäť v celoročnom zisku, akcie vzrástli o 11 percent

V roku 2016 pritom firma vykázala najväčšiu stratu vo svojej histórii.

Rolls-Royce je opäť v celoročnom zisku, akcie vzrástli o 11 percent
Zdroj: Reuters

Britský výrobca leteckých motorov Rolls-Royce je za minulý rok opäť v čiernych číslach, zisk pred zdanením dosiahol 4,9 miliardy libier. V roku 2016 pritom firma vykázala najväčšiu stratu vo svojej histórii, a to 4,6 miliardy libier. Príjmy vzrástli o deväť percent na 16,3 miliardy libier, oznámila dnes firma. Jej akcie na správu zareagovali rastom až o 11 percent.

Rolls-Royce od tohto roku prijal medzinárodné účtovné štandardy IFRS 15 a vyššie uvedené údaje sú už vypočítané podľa nich. Podľa predchádzajúcich noriem zisk pred zdanením mierne presiahol jenu miliardu libier a prekonal 878 miliónov, ktoré očakávali analytici v ankete agentúry Reuters.

O rast zisku sa zaslúžili predovšetkým dodávky leteckých motorov i veľkých naftových pohonných jednotiek, ktoré vyrába energetická divízia firmy.

Spoločnosť teraz prechádza reštrukturalizáciou. V dnešnom oznámení zdôraznila, že výsledky v tomto roku by mohli ovplyvniť rastúce náklady na opravy niektorých leteckých motorov. Tie by mohli prísť až na 340 miliónov libier. Predovšetkým ide o motory Trent 1000, ktoré sa inštalujú do lietadiel Boeing 787.

Problémy robia niektoré časti motorov, pretože sa opotrebovávajú rýchlejšie, než sa očakávalo. Vyžadujú tak častejšiu kontrolu a údržbu. V roku 2019 by tieto náklady mali klesnúť na 100 miliónov libier.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.