Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2018, 13:40

Cestujúci môže aerolinky žalovať v cieľovej krajine, rozhodol súd EÚ

Cestujúci budú mať po rozhodnutí súdneho dvora nové možnosti.

Cestujúci môže aerolinky žalovať v cieľovej krajine, rozhodol súd EÚ
Zdroj: Reuters

Cestujúci v leteckej doprave môžu na aerolinkách súdne vymáhať odškodnenie v cieľovej krajine, aj keď zmeškajú nadväzujúce spoje kvôli oneskoreniu v prvej fáze svojej cesty. Vyplýva to z dnešného rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie.

Ak si cestujúci zariadil cestu v jedinej rezervácii, môže žiadať o kompenzáciu na súde v konečnej destinácii, a to aj v prípade, že ho letecká spoločnosť prepravila iba na prvú zastávku.

Prepravcovia majú podľa súdu povinnosť "prepravovať cestujúcich z A do bodu C". To znamená, že pasažieri, ktoré stretnú komplikácie na ceste domov, sa môžu svojich práv domáhať na súde vo svojej krajine, a nie na medzinárodnej úrovni.

Spor riešila najvyššia súdna inštancia v únii v reakcii na to, že cestujúci spoločnosťou Air Berlin a Iberia požadovali v Nemecku odškodnenie. Kvôli oneskoreniu spôsobenému španielskym regionálnym dopravcom Air Nostrum totiž zmeškali nadväzujúce lety do Nemecka.

Air Nostrum ako nezávislý prepravca, ktorý funguje menom Iberia Airlines, má výhradnú zodpovednosť za to, že sa cestujúci dostane na miesto určenia, uviedol súd.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.