Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2018, 00:00

Mandle postihol mráz. Na trhoch sú drahšie

Hodnota mandlí na trhu stúpla na najvyššiu hodnotu za dva roky.

Mandle postihol mráz. Na trhoch sú drahšie
Zdroj: Reuters

Mandľové mlieko, maslo či sladkosti ako Ferrero Rocher a Raffaello. Všetky tieto produkty používajú na výrobu spoločnú surovinu v podobe mandlí. Kráľovná orechov, ako je veľakrát prezývaná, je totiž jednou z najdôležitejších zložiek pri ich výrobe.


Americkú Kaliforniu, kde sa táto plodina vo veľkom pestuje, postihli mrazy, ktoré úrodu poškodili. Chladné počasie totiž zasiahlo orechy práve v čase kvitnutia. Z toho dôvodu môže cena mandlí na svetových trhoch prudko narásť. Obavy o produkciu v tomto štáte, ktorý sa podieľa na globálnych dodávkach zhruba 80 percentami, prichádzajú v čase, keď dopyt po plodine neustále rastie. Celková spotreba v pestovateľskom roku 2017 a 2018 by podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva mala stúpnuť až na 1,2 milióna ton. Za päť rokov tak narástla o pätinu. Cena mandlí používaných potravinárskymi spoločnosťami sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.