Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2018, 11:15

EÚ môže prísť o desaťtisíce pracovných miest pre clá na oceľ, varuje federácia oceliarov

Členovia európskej oceliarskej federácie sa obávajú zo straty prístupu na americký trh, ale aj z toho, že Európu zaplaví oceľ z iných krajín.

EÚ môže prísť o desaťtisíce pracovných miest pre clá na oceľ, varuje federácia oceliarov
Zdroj: Reuters

Európska oceliarska federácia EUROFER tvrdí, že dôvody amerického prezidenta Donalda Trumpa pre zavedenie ciel na oceľ a hliník sú absurdné. A varovala, že tento krok by mohol pripraviť Európu o desaťtisíce pracovných miest.

Šéf EUROFER Axel Eggert v piatok uviedol, že "zdôvodnenie ciel národnou bezpečnosťou, ako to urobil americký prezident Donald Trump, a spojenie týchto sadzieb s financovaním NATO je absurdné."

​Európska únia minulý rok vyviezla do USA približne 5,5 milióna ton ocele. Európski výrobcovia ocele majú obavy zo straty prístupu na americký trh, ale aj z toho, že Európu zaplaví oceľ z iných krajín.

Podľa Eggerta "strata vývozu do USA spolu s očakávaným masívnym nárastom dovozu do EÚ by mohla stáť oceliarsky priemysel v Únii a s ním súvisiace odvetvia desaťtisíce pracovných miest."

Zavedenie ciel podpísal vo štvrtok americký prezident Donald Trump. Clá vo výške 25 percent na dovoz ocele a 10 percent na hliník sa začnú uplatňovať približne o 15 dní. Kanada a Mexiko by mohli byť z tohto plánu vyňaté, ale to bude závisieť od výsledkov opätovného prerokovania Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.