Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2018, 00:00

Utópia v Portoriku. Podnikatelia tam budujú digitálny raj

Utópia v Portoriku. Podnikatelia tam budujú digitálny raj
Zdroj: Reuters

Bitcoinoví podnikatelia chcú obnoviť zničené Portoriko pomocou virtuálnej meny. Z územia, do ktorého v septembri minulého roka vtrhol hurikán Maria, chcú utvoriť kryptoutópiu Sol a vyhnúť sa tak daniam z bohatstva.

Kryptomigranti veria, že kým budú vyvíjať novú digitálnu menu, predvedú, ako bude mesto budúcnosti vyzerať s využitím technológie blockchain. Tá sa používa pre väčšinu transakcií. Portoriko, ktoré bolo zdevastované minuloročným hurikánom Maria, potrebuje značné investície na obnovu infraštruktúry ostrova. Vážnym finančným problémom pritom krajina čelila už pred katastrofou. Tamojšie orgány sú preto voči obchodníkom s digitálnou menou a ich veľkolepým plánom na obnovu ostrova skeptické. Kým znalci kryptomeny budú mať v Portoriku svoje ihrisko, chudobní miestni s nedostatočnou znalosťou technológií budú z prípadného rozmachu vylúčení. „Vízia podnikateľov, ktorí sa v minulom roku presťahovali na ostrov, je podobná ďalšej kryptoutópii – slobodnej republike Liberland. Tá bitcoin dokonca používa ako národnú menu,“ píše server BBC. 

Aj vo voľbách
Bohatí obchodníci chcú v Portoriku použiť technológiu bloc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.